Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde depremzedeler üzere afet polikliniği

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde depremzedeler amacıyla facia polikliniği

Uzmanlardan deprem psikolojisi uyarısı

İSTANBUL – Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki iri depremin yıkıcı ruhsal etkilerine cebin Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde “kıyamet polikliniği” bakım veriyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Bahadır Alptekin, “İlk görüngü anından sonradan belki geçmiş benzeri ay, ihtimal kişilere bakarak elan tafsilatlı süreler, anlaşılan tepkiler aslında çarpık çurpuk. Zaman içerisinde kişinin hayatına bitmeme ettirmesine engel olan şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruhsal tıpkı desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde evvel günden itibaren afetzedelere hizmet yöneltmek üzere tıpkı afet polikliniği hizmete girdi” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkımlara neden olurken 30 binin üzerinde can kaybı yaşanmıştı. Binlerce yurttaş yaralanırken uzmanlar, yıkmacı depremin adam psikolojisi üstünde oluşturduğu etkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Keleş Alptekin ve psikolog Bati Daşlı, hastanede oluşturulan kıran polikliniğinin vatandaşlara müteveccih bakım sunduğunu tabir ederken, sürecin etkilerine ait uyarılarda bulundu. Hastanenin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bloğunda sunulan hizmet çerçevesinde depremzedeler randevu almadan uzmanlar ile görüşebiliyor.

“Cebbar olaylarla gelişigüzel bindi alma ihtiyacı hissedebilirler”

Depremin insanlar üzerindeki etkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Keleş Alptekin, “Izdırap tıpkı kıyamet yaşadık, bu lazım bölgedeki insanlar olsun lazım uzaktan olaylara şahit olan insanlar olsun hepimizi aynı şekilde etkiledi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarını kaybedenlere birlikte çıdam diliyorum. Bağımlı hakeza zamanlarda ruh bilimsel bindi kısmını ihtimal iki kalem demek gerekebilir, benzeri; manasız el altında ayrımsız ruhsal bindi düz, psikiyatrinin takibinde olan kişilerin bu kırıcı stresle alay malay var olan şikayetleri henüz artabilir, tetiklenebilir. Ayrımsız birlikte elan önce tek psikiyatrik bindi alma ihtiyacı hissetmemiş eşhas bu yaşanan avcı olaylarla birlikte aynı destek kabul etme ihtiyacı hissedebilirler. İlk görüngü anından bilahare ihtimal ilk tıpkısı kamer, belki kişilere bakarak elan teferruatlı süreler, galiba tepkiler ruhsal kendisine verdiğimiz haddizatında kolay tepkiler. Olay anını yeniden gene yaşama, ara sıra durumlardan içtinap, sanki giderek esasen yer sarsıntısı oluyormuş hissini sevimli, tutkun alanlara girmekten korku, çekinme kabil ya birlikte tıpkısı yakınını kaybeden kişinin ağır sıklet tıpkısı mutsuzluk, hayattan esenlik alamama, hayatın amacını sorgulama kabilinden şeyler aslında hakeza bire bir olaydan sonra yaşadığımız yalın kat ve yerinde tepkiler. Yani aynı çor tıpkısı illet belirtisi değil fakat süreç uzadıkça bu şikayetler geçmiyor, artıyor, kişinin olan hayatına dönmesine ve hayatını yine yaşamasına bariyer oluyorsa burada ekstra bir psikolojik, psikiyatrik ayrımsız bindi alma ihtiyacı gündeme gelebilir” şeklinde konuştu.

“Kıran polikliniklerinden bakım alabilirler”

Depremzedelerde oluşan etkilerin geçmemesi yerinde istekli bindi alınabileceğine müteveccih mütekellim Dr. Alptekin, “Devir içerisinde üstelik kişinin gene üstelik başa çıkmakta çok zorlandığı ve olağan dışı sayabileceğimiz hayatına devam ettirmesine bariyer olan kâh şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruhsal bire bir desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde de önceki günden itibaren afetzedelere hizmet vermek amacıyla tıpkı kıran polikliniği hizmete girdi. Antrparantez bizim hastanemiz afet bölgesinden, pinpon altından çıkan evet üstelik apayrı nev bire bir şekilde travmaya maruz kalmış kişilerin destek kabul etmek amacıyla getirildiği benzeri şifahane. Bu servislerimizde, özge servislerimizde yatan hastalarımızın dahi ihtiyaç halinde oluşturduğumuz psikososyal bindi birimimizle bu arada onlara havari olmaya çalışıyoruz. İlk etapta yaptığımız madde; imdi bindi olmakla ilgili, kişinin acısını ahzetmek. Onu anladığımızı tez edemeyiz çünkü o ateş kişinin yaşadığı biricik bire bir husus, kendine ait bir şey, o acıyı gördüğümüzü, onu önemsediğimizi ve ona arkalamak istediğimizi gösteren tıpkı tavır ve biçimci içerisinde olmayı öneririz. Bazen korkulu strese alın vücudun gösterdiği tepkiler esasta kişi devamını sağlamakla ait, siktirici haşyet neymiş burada değilmişsin kabilinden, asap krizi buyurmak kabilinden tepkiler ortaya çıkabilir. Şayet bu şekilde başa geçmek birlikte zorlandıkları tepkiler olursa ya birlikte depremzedelerimizin yakınları bunun ruhsal, psikiyatrik koşuluyla angajmanlı olarak hayatıyla ait tıpkısı keder hissederlerse ya da çokça kısık uykusuzluk ve başka semptomların başa çıkmakta zorlanacak düzeyde olduğunu hissederlerse bizim başlamış olduğumuz evet da gerçekte çabucak bizim hastanemizde değil kamu Türkiye’üstelik açılmış olan bu kıran polikliniklerinden hizmet alabilirler” ifadelerini kullandı.

“Şayet azalmazsa yeniden psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz”

Sürece ilgili bilgiler veren ruh bilimci Bati Daşlı, “Öncelikle hepimize çok geçmiş olsun, ülkecek bu acıyı benzeri şekilde bu arada yaşıyoruz. Servislere gidiyoruz, servislerde kişilerle görüşüyoruz, bizim ruhsal geçmiş yardımda amacımız şu; olasılı travmatik stresten etkilenecek tepkileri tenkis etmek. Kişinin yer sarsıntısı travmasından yaşayacağı travmatik stresin düşmesini bekliyoruz ve genel işlevsellik düzeylerine ulaşmalarını bekliyoruz. Kişinin sakat olması, dezavantajlı olması, daha esbak psikiyatrik geçmişinin olması, sıkılma ve suçluluk kadar duyguları anlamaya çalışıyoruz. Nâr, suçluluk, tahammülsüzlük üzere tepkilerin sonuç adım normal olduğu bu 1 maaş süreç içerisinde azalmasını beklediğimizi söylüyoruz. Şayet azalmazsa psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz. Tabi ki bu süreçte hepimiz aynı şekilde etkilendik. Kimimizin yakınları oldu orada kimimiz şehadet ediyoruz” dedi.

Share: