“Hareket sonrası gelişen crush sendromunun yer heybetli etkisi iveğen böbrek yetmezliği”

Enkazdan çıkarılan vatandaşlarda görülen crush (ezilme) sendromu hakkında uyarılarda kâin Nefroloji Uzmanı Dr. Bahtışen Büzük, “Crush sendromu, sarsıntı sonrası tanıdık genişlik koca komplikasyonlarda ikinci sıradadır. Depremde çökme altında kalma sonucunda ezilme biçiminde yaralanma, tafsilatlı süreli sıkışma ve cansızlık sonucu ortaya yarar. Crush sendromunun yer balaban etkisi iveğen böbrek yetmezliğidir. Kasların aşırı derecede ezilmesi, hızlı ve enerjik ayrımsız tedavi uygulanmadığında ölümle sonuçlanabilir” dedi.

Ezilme biçiminde yaralanma, etraflı kesiksiz tekâsüf ve cansızlık sonucunda ortaya çıkan crush sendromuna müteveccih bilgelik veren Emsey Hospital’dan Nefroloji Uzmanı Dr. Cesaret, “Crush sendromunun genişlik cesim etkisi akut böbrek yetmezliğidir. 1999 yılında merkezi Taşmak olan 7.4 şiddetindeki sarsıntı sonrasında ortaya sâdır böbrek yetmezliği,  tıp tarihi süresince kaydedilen arz şişman ‘nefrolojik felaket’ kendisine adlandırılmıştı. Crush sendromu genellikle depremler, maden kazaları, gidiş geliş kazaları kabilinden olaylarla alay malay görülür. Kasların ve hafif dokuların üstüne sakıt ciddilik sonucu ezilme, tekâsüf ve cansızlık sonucunda ortaya kazanç. Crush sendromu sonucunda böbrek yetmezliği, alışılmadık, ihtisas ve teneffüs yetmezliği görülebilir. Depremlere bağlı travmalardan sonraları ikinci sıradaki ölüm sebebi crush sendromudur. Ayrımsız lahana göre, depremde enkaz altında kalanların yüzdelik 40’ında crush sendromu gelişir. Hareket sonrasında duygusal kaybını azaltmanın çarelerinden biri crush sendromunun tedavisini dolgunca bilmektir” diye konuştu.

CRUSH SENDROMUNDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

Dr. Bahtışen Yiğitlik, Crush sendromunda geçmiş yardıma ilişkin şunları söyledi:

“Öncelikle kazazedenin ve kurtarıcının güvenliği sağlanır. Kazazedenin dirim fonksiyonları yakından izlenir. Kazazedenin kimlik bilgileri anahtar altına alınır. Imkân varsa periferik soy yolu çökme altındayken açılır. Kazazedenin sorumluluk omurları stabilizasyonu sağlanır. Kazazedenin gözleri ışığa alın korunur. Farklı sistemsel fonksiyonları ve deprem bölgeleri değerlendirilir. Sunu yakın afiyet kuruluşuna ulaşımı sağlanır.”

Crush sendromlu kişinin göçük altından çıktığında metin görünebileceği konusunda uyaran Dr. Cüret, “Fakat aynı süre sonra ezilen doku üzerinden yük kalktığı amacıyla, kanlanma ile birlikte o bölgede olan toksinler kana karışır; böbrek, ihtisas ve akciğer bu durumdan etkilenir ve dakikalar zarfında ahiret yolculuğu görülebilir. Bu boyut “halas ölümü” olarak adlandırılmıştır. Crush sendromlu kişinin idrarı kahverengiye döner kebap. Halsizlik, idrarda eksilme, ödem, yüksek voltaj ve gaseyan görülebilir. Böbrek yetmezliği gelişebilir ve hemodiyaliz tedavisi gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Share: