“Sarsıntı sonrası gelişen crush sendromunun en mefret etkisi iveğen böbrek yetmezliği”

Enkazdan çıkarılan vatandaşlarda tanıdık crush (ezilme) sendromu karşı uyarılarda bulunan Nefroloji Uzmanı Dr. Bahtışen Çekinmezlik, “Crush sendromu, hareket sonrası tanıdık arz muhteşem komplikasyonlarda ikinci sıradadır. Depremde depresyon altında kalma sonucunda ezilme biçiminde yaralanma, tafsilatlı kesiksiz tekâsüf ve hareketsizlik sonucu ortaya menfaat. Crush sendromunun en oylumlu etkisi akut böbrek yetmezliğidir. Kasların taşkın derecede ezilmesi, acul ve çalışkan ayrımsız otama uygulanmadığında ölümle sonuçlanabilir” dedi.

Ezilme biçiminde yaralanma, etraflı mütemadi tekâsüf ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkan crush sendromuna yönelik vukuf veren Emsey Hospital’dan Nefroloji Uzmanı Dr. Cüret, “Crush sendromunun yer heybetli etkisi iveğen böbrek yetmezliğidir. 1999 yılında merkezi Taşmak olan 7.4 şiddetindeki deprem sonrasında ortaya sâdır böbrek yetmezliği,  tıp tarihi süresince kaydedilen en nazik ‘nefrolojik felaket’ yerine adlandırılmıştı. Crush sendromu alelumum depremler, maden kazaları, gidiş geliş kazaları kabil olaylarla gelişigüzel görülür. Kasların ve hoppa dokuların üzerine sakıt vakar sonucu ezilme, sıkışma ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkar. Crush sendromu sonucunda böbrek yetmezliği, şok, önsezi ve teneffüs yetmezliği görülebilir. Depremlere ilişkin travmalardan bilahare ikinci sıradaki ahiret yolculuğu sebebi crush sendromudur. Tıpkı dürme göre, depremde çökme altında kalanların yüzde 40’ında crush sendromu gelişir. Hareket sonrasında birey kaybını azaltmanın çarelerinden biri crush sendromunun tedavisini bol bilmektir” diyerek konuştu.

CRUSH SENDROMUNDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

Dr. Bahtışen Hamaset, Crush sendromunda ilk yardıma ilgili şunları söyledi:

“Öncelikle kazazedenin ve kurtarıcının güvenliği sağlanır. Kazazedenin hayat fonksiyonları yakından izlenir. Kazazedenin kimlik bilgileri taşıt altına alınır. Imkân varsa periferik soy yolu çökme altındayken açılır. Kazazedenin üzeri omurları stabilizasyonu sağlanır. Kazazedenin gözleri ışığa karşı korunur. Ayrıksı sistemsel fonksiyonları ve titreyiş bölgeleri değerlendirilir. Genişlik yakın esenlik kuruluşuna ulaşımı sağlanır.”

Crush sendromlu kişinin kriz altından çıktığında zinde görünebileceği üstüne uyarıcı Dr. Yürek, “Ancak bir müddet bilahare ezilen nesiç üzerinden denge kalktığı üzere, kanlanma ile alay malay o bölgede olan toksinler kana karışır; böbrek, kalp ve akciğer bu durumdan etkilenir ve dakikalar süresince ölüm görülebilir. Bu durum “kurtuluş ölümü” olarak adlandırılmıştır. Crush sendromlu kişinin idrarı kahverengiye döner kebap. Halsizlik, idrarda tenakus, ödem, faziletli tevettür ve gaseyan görülebilir. Böbrek yetmezliği gelişebilir ve hemodiyaliz tedavisi gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Share: