Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde depremzedeler üzere kıran polikliniği

Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’nde depremzedeler amacıyla afet polikliniği

Uzmanlardan zelzele psikolojisi uyarısı

İSTANBUL – Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki balaban depremin tahripkâr ruh bilimsel etkilerine karşı Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde “kıyamet polikliniği” bakım veriyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Keleş Alptekin, “İlk fenomen anından bilahare ihtimal ilk tıpkı ay, belki kişilere bakarak henüz uzun süreler, muhtemelen tepkiler aslında gösterişsiz. Ahit içerisinde kişinin hayatına bitmeme ettirmesine engel olan şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruh bilimsel ayrımsız desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde ilk günden itibaren afetzedelere bakım vermek için benzeri facia polikliniği hizmete girdi” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde şişman yıkımlara neden olurken 30 binin üstünde birey kaybı yaşanmıştı. Binlerce yurttaş yaralanırken uzmanlar, yıkmacı depremin âdem psikolojisi üstünde oluşturduğu etkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Batur Alptekin ve psikolog Aheste Daşlı, hastanede oluşturulan kıyamet polikliniğinin vatandaşlara müteveccih hizmet sunduğunu rapor ederken, sürecin etkilerine ilişkin uyarılarda bulundu. Hastanenin Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları bloğunda sunulan hizmet çerçevesinde depremzedeler termin almadan uzmanlar ile görüşebiliyor.

“Zorba olaylarla gelişigüzel destek kabul etme ihtiyacı hissedebilirler”

Depremin insanlar üzerindeki etkilerine müteveccih değerlendirmelerde bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Bahadır Alptekin, “Şiddetli tıpkısı afet yaşadık, bu icap bölgedeki insanlar olsun lüzumlu engin olaylara şahit olan insanlar olsun hepimizi aynı şekilde etkiledi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere de çıdam diliyorum. Tabi böyle zamanlarda psikolojik destek kısmını belki iki türlü oranlamak gerekebilir, ayrımsız; abes hazırda bire bir ruh bilimsel bindi düzlük, psikiyatrinin takibinde olan kişilerin bu kırıcı stresle gelişigüzel var olan şikayetleri elan artabilir, tetiklenebilir. Aynı bile elan evvel hiç psikiyatrik bindi ahiz ihtiyacı hissetmemiş şahıslar bu yaşanan zorlayıcı olaylarla gelişigüzel benzeri destek kabul etme ihtiyacı hissedebilirler. İlk olay anından sonra ihtimal evvel aynı ay, ihtimal kişilere bakarak daha detaylı süreler, mahsus tepkiler psikoloji namına verdiğimiz haddizatında çarpık çurpuk tepkiler. Olay anını tekrar yeniden sevimli, kâh durumlardan çekinme, sözde giderek yine zelzele oluyormuş hissini yaşama, kapalı alanlara girmekten korku, çekinme gibi ya üstelik bir yakınını kaybeden kişinin yoğun bire bir bahtsızlık, hayattan afiyet alamama, hayatın amacını sorgulama kabil şeyler haddizatında hakeza ayrımsız olaydan sonradan yaşadığımız gösterişsiz ve durumunda tepkiler. Yani tıpkısı hastalık benzeri defo belirtisi değil fakat proses uzadıkça bu şikayetler geçmiyor, artıyor, kişinin olan hayatına dönmesine ve hayatını esasen yaşamasına bariyer oluyorsa burada ekstra ayrımsız psikolojik, psikiyatrik tıpkı bindi ahiz ihtiyacı gündeme gelebilir” şeklinde konuştu.

“Kıyamet polikliniklerinden bakım alabilirler”

Depremzedelerde oluşan etkilerin geçmemesi yerinde aç bindi alınabileceğine müteveccih mütekellim Dr. Alptekin, “Ant içerisinde de kişinin tekrar bile başa çıkmakta çok zorlandığı ve olağan dışı sayabileceğimiz hayatına devam ettirmesine bariyer olan bazen şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruhsal benzeri desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde bile önceki günden itibaren afetzedelere bakım çevirmek üzere bir facia polikliniği hizmete girdi. Ayrıca bizim hastanemiz facia bölgesinden, göçük altından sâdır ya dahi apayrı tip bir şekilde travmaya maruz eksik kişilerin bindi almak için getirildiği bire bir sayrılarevi. Bu servislerimizde, özge servislerimizde yatan hastalarımızın birlikte ihtiyaç halinde oluşturduğumuz psikososyal destek birimimizle beraber onlara apotr olmaya çalışıyoruz. İlk etapta yaptığımız husus; imdi bindi olmakla müntesip, kişinin acısını bağışlamak. Onu anladığımızı argüman edemeyiz zira o acı kişinin yaşadığı yegâne aynı husus, kendine ilgili tıpkı öz, o acıyı gördüğümüzü, onu önemsediğimizi ve ona destek olmak istediğimizi gösteren benzeri büyüklenme ve tutum içerisinde olmayı öneririz. Ara Sıra bati strese karşı vücudun gösterdiği tepkiler gerçekte kişi devamını sağlamakla müntesip, pespaye korkma sözde burada değilmişsin kadar, sinir krizi etmek gibi tepkiler ortaya çıkabilir. Eğer bu şekilde başa çıkmak dahi zorlandıkları tepkiler olursa evet üstelik depremzedelerimizin yakınları bunun ruh bilimsel, psikiyatrik koşuluyla angajmanlı namına hayatıyla ait bir endişe hissederlerse ya da çokça yoğun uykusuzluk ve değişik semptomların başa çıkmakta zorlanacak düzeyde olduğunu hissederlerse bizim başlamış olduğumuz evet üstelik esasen hoppadak bizim hastanemizde değil umum Türkiye’üstelik küşade olan bu facia polikliniklerinden bakım alabilirler” ifadelerini kullandı.

“Eğer azalmazsa yeniden psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz”

Sürece ait bilgiler veren ruh bilimci Gösterişli Daşlı, “Öncelikle hepimize çokça esbak olsun, ülkecek bu acıyı tıpkı şekilde beraber yaşıyoruz. Servislere gidiyoruz, servislerde kişilerle görüşüyoruz, bizim ruhsal önce yardımda amacımız şu; mümkün travmatik stresten etkilenecek tepkileri hafifletmek. Kişinin deprem travmasından yaşayacağı travmatik stresin düşmesini bekliyoruz ve genel işlevsellik düzeylerine ulaşmalarını bekliyoruz. Kişinin engelli olması, dezavantajlı olması, henüz geçmiş psikiyatrik geçmişinin olması, sıkılma ve suçluluk kabilinden duyguları anlamaya çalışıyoruz. Felaket, suçluluk, tahammülsüzlük kabilinden tepkilerin sonuç rütbe normal olduğu bu 1 aylık proses içerisinde azalmasını beklediğimizi söylüyoruz. Şayet azalmazsa psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz. Bağımlı ki bu süreçte hepimiz ayrımsız şekilde etkilendik. Kimimizin yakınları oldu orada kimimiz şahitlik ediyoruz” dedi.

Share: