Başkan Küpe Çiçeği, “2023 yılına nazik umutlarla giriyoruz”

Eskişehir OSB Başkanı Bulunmaz Küpe Çiçeği, 2022 yılının iktisadi göstergeler açısından metin benzeri yıl kendisine tarihe geçtiğini belirterek “Bu ağırlık ve belirsizliklerle meşgul yılda, Eskişehir OSB olarak çokça koca yatırımları şehrimize kazandırdık. OSB’mize yeni tevessü alanları kazandırdık. ‘Üreten Eskişehir’ amacıyla sürekli büyüyor, bakir uran yatırımlarına alanlar açmaya bitmeme ediyoruz. 2023 yılına de nazik umutlar ve hedeflerle hazırlanıyoruz” dedi.

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eşsiz Küpeli, pandemi sonrasında dünya ekonomisinde yaşanan değişim ile alay malay üretim yapısında yaşanan doğru dönüşümün, 2022 yılında işletmeler ve ülkeler açısından emtia ve erke fiyatlarında beklentinin çokça üzerindeki benzeri artışa ve enflasyona faktör olduğunu dile getirdi. 2022 yılının ağırlık ve belirsizliklerle meşbu aynı yıl olmasına karşın Eskişehir OSB yerine yatırımlar bakımından eli nimetli ayrımsız yıl geçirdiklerini ileten Başbuğ Küpeli, “Bölgemize yıpranmamış yatırımcılar vermek üzerine yaptığımız çalışmalar sonucunda 2022 yılında 38 yatırımcıya 351 bin metrekarelik benzeri düzlük tahsis ettik. Sanayicimiz bu dönemde zorluklar yaşasa birlikte ince vadedeki olumlu yöndeki öngörüler doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor. Bu şekilde 2019-2022 yılları arasındaki akıbet 4 yıllık dönemde bütün 266 bakir endüstri yatırımına 3,1 milyon metrekarelik tıpkısı düz tahsis ettik. Bu kullanılmamış yatırımların devreye girmesiyle alay malay arz birkaç 8 bin kişiye eskimemiş gelişim imkanı ortaya çıkacak, beraberinde bu tesislerin ortaya çıkaracağı mülhak değer, ihracat artışı, yan sanayiye sağlanacak eskimemiş hareket imkanları il ekonomimize kilolu ayrımsız ulama sağlanmış olacak” diye niteleyerek konuştu.

2023 yılında 3 bölgeyi yatırıma sunacağız

Komutan Küpe Çiçeği, 3 eskimemiş bölgeyi henüz küsurat yatırım talepleri doğrultusunda yatırımlara sunmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, ” Türkiye’dahi geneline baktığımızda envestisman maliyetleri bağan, yer çağcıl ve altyapısı yeryüzü gelişmiş OSB’lerden biri olmamız zımnında özellikle elverişsiz dışından koyulmak üzere ülkemiz mütenevvi kentlerinden yeni yatırımcılar Eskişehir OSB’yi tercih ediyorlar. Çabukça kalan bu yatırımcı talebini karşılayabilmek amacıyla haddinden fazla detaylı süredir 3 ayrı rezerv alanımız üzerinden kamulaştırma ve kanuni izinler üzerinde çalışıyorduk. Bunlardan ilki olan kâin OSB alanımıza yandaki olan 2,5 milyon metrekarelik alanının kanuncu müsaade süreçlerini tamamladık. Bu alanı gelişmemiş aynı süre sonra yatırımcılarımıza sunmuş olacağız. Gene üzerinde 2 yıldır çalıştığımız Hasanbey bölgesinde bulunan 560 bin metrekarelik alanımızın de yasalı süreçleri mail zamanda tamamlanarak bu bölgemizde envestisman yapacak olan raylı sistemler sektöründeki firmalara kesim tezelden tahsis edilecektir. Sonuç namına sunma nazik ihtiraz alanlarımızdan biri olan 5 milyon metrekarelik Kalkanlı OSB alanımızın birlikte kamulaştırma süreci devam etmekte olup, 2023 yılı içinde bu bölgenin birlik kanuncu süreçlerinin tamamlanması sağlanacaktır. Böylelikle Eskişehir OSB’da önümüzdeki 5-6 almanak süreçte gelebilecek eksiksiz envestisman talepleri problemsiz bire bir şekilde karşılanarak, yatırımcılara en faziletli standartlar ve kalitede zir yapı hizmeti selis sağlanmış olacaktır” ifadelerinde bulundu.

2022 yılında 9 milyar TL’lik envestisman oldu

Eskişehir’deki teşvikli yatırımlarda üstelik serencam 21 yılın hem skor hem dahi cirim itibarıyla arz bol yılını yaşadıklarını tamlayan Komutan Küpeli “2022 yılının önce 11 ayında Eskişehir’bile 136 eskimemiş envestisman amacıyla teşvik belgesi aranje olup, bütün envestisman tutarı 8,6 milyar TL’ye ulaşmıştır. Aralık kocaoğlan verileri de ilave edildiğinde 2022 yılını tahminen 9 bilyon TL tutarında tıpkısı yatırım ile kapatmış olacağız. Bu yatırımların yüzdelik 60’ından fazlasını imalat uran yatırımlarından oluşuyor. Son 4 yılda ise Eskişehir’de yapılacak 389 envestisman amacıyla 22,2 bilyon TL tutarında isteklendirme belgesi alınmış durumda ve bu yatırımlar tamamlandığında 9 bini fazla kişiye kullanılmamış hisse senedi imkanı sağlayacak. Görüldüğü gibi Eskişehir’e özellikle de Kombinasyon Sanayi Bölgemize olan bunaltıcı yatırımcı ilgisini motivasyon belgesi sayıları birlikte teslim etmekte” dedi.

Cumhuriyetimizin 100. yılına uygun işlere imza atacağız

Başbuğ Küpeli, serencam olarak Eskişehir OSB adına cumhuriyetin 100. yılın dahi yetişkin işlere imza atacaklarını vurgulayarak, “Idare, müteharrik personellerimiz ve değerli sanayicilerimizle birlikte Eskişehir OSB açısından yatırımlarla mahmul bir yılı geride bırakırken; 2023 yılında haddinden fazla henüz fazla fiilen, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır haddinden fazla henüz nazik yatırımlara ve işlere imza atacağımız bire bir sene olması amacıyla elbirliğiyle üretmeye ve çalışmaya bitmeme edeceğiz. Yeni yılın ülkemiz ve sanayimiz açısından berceste ve artağan olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: