Cemevi önünde silahlı menzil vermişti, görev yeri değişti

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Mülki İdare Amirleri Tayin Kararnamesi ile bulundukları yerlerde fariza sürelerini tümleç, bakım veya mazeretleri layıkıyla kararname kapsamına alınan 422 Mülki İdare Hizmetleri sınıfında fariza eden vali yardımcısı, kaymakam, nezaret suret teşkilatında vazifeli olanlar ile ahbaplık müşavirlerinin yıpranmamış görev yerleri liyakat ve kıdemleri temel alınarak Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atandı.

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde olan Düzgün Ağababa Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçicek, Nazmiye Kaymakamı Tasavvur Tutkan’ın türlü idari ve finansal dünyalık cezalarıyla cemevinin faaliyetlerini engellenmeye çalıştığını sav sav etmişti.

Yapılan haberi toplumsal medya hesabından paylaşarak Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i zılgıt etmişti. Tutkan’ın ise Erzurum’un Palendöken ilçesine ilçebay kendisine atandı.

SİLAHLI KİŞİLERLE ERIM VERMİŞTİ

Düzgün Baba Çokluk Evi Başkanı Cafer Kırmızıçicek’in eleştirilerinin haberlere yansıması sonrasında Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan, kolluk kuvvetleri ile cemevine her an, eli silahlı benzeri şekilde çektiği fotoğrafı sosyal medyada paylaşmıştı.

“SANA ÖĞRETECEĞİZ DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ”

Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i tehdit eden Ilçebay Tutkan, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullanmıştı;

“Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak servet toplayıp, topladığı paraları de yolsuz, yasasız ve Aklık Ata Cemevi ve mekanı dışında yani garaz dışı harcayacaksın. Sonradan üstelik Cemevlerimizi tığ tecimevi göreceğiz.

Yasasızlık, yolsuzluk kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti yasa, hususiyet devletidir. Sana bile uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

CHP’Lİ VEKİL ‘GÖREVDEN ALINMALI’ DEMİŞTİ

Nazımiye kaymakamlık kaymakamı Hedef Tutkan’ın açıklamalarına   CHP Tunceli Saylav Polat Şaroğlu, aksülamel göstermiş ve kaymakamın görevden alınması gerektiğini belirterek şunları söylemişti;

“Içtimai medyada silahlı kişilerle resimler paylaşarak sonrasında toplumsal iletişim araçları üzerinden izah yapıp insanları zılgıt ederek toplumu coşturmak asla akseptans edilecek bir buut değildir. Bu paylaşımı özne birey hakkında İçişleri Bakanı aracılığıyla lüzumlu soruşturma açılmalı ve görevden ahali çektirilmesini istiyoruz.

Bu olayla ilgili yarın İçişleri Bakanlığına soru önergesi vererek bu şahsın ilçemizde adil benzeri şekilde görev etme imkanı olmadığını düşünüyoruz. Bu izah oran adamlığına yakışmayacak ağız ağıza mafyavari bire bir şekilde devletin gücünü kendi gücü kendisine gören şahıslar hakeza görevlerde olmamalıdır.”

 

Share: