İmamoğlu’ndan İstanbullulara ‘kira desteği’ müjdesi

17 Ağustos depreminin yıldönümüyle gelişigüzel riskli yapıların durumu ayrımsız nöbet daha gündeme geldi.

Bu konuda daha ilk birlikte ‘riskli yapıların yenilenmesi’ üzerine açıklamalar özne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara şanlı bire bir duyuruda bulundu.

“İSTER KİRACI İSTER KARI SAHİBİ OLSUN 3.450 TL KİRA DESTEĞİ”

İmamoğlu sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*İster kiracı ister ocak sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi üzere 3.450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Tığ tespitleri yaptık, bayındırlık planlarını geçirdik. Siz de binanızı yenilemek üzere başvurun.

İmamoğlu 17 Ağustos depreminin yıldönümüne ait de şu paylaşımı yaptı;

“#17Agustos1999 Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Geride kalanlara sabırlar diliyorum. Depremi çelmek elbette cins değil amma beyin-bilgelik ışığında, rant odaksız çatı yenilemesi kabil. Hareket değil, batıl yapı öldürür.”

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’dahi riziko altındaki bölük stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online brifing ve destek platformudur. Bu vasat, umulur İstanbul Depremine cebin çelimsiz olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve el kılık olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi amacıyla kriterlerimiz başvurulan parselin;

Hususi mülkiyette saha alması,

Bu yapıların 1999 yılı öncesinde mamul olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ait alanları doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olası riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Müracaat, Öneri ve Uzlaşma namına 3 aşamada gerçekleşmektedir.

Başvurunuz sonrası 7 çalışma günü içerisinde hazırlanacak “Bilgilendirme Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı tarafından izlem edebilirsiniz.

“Öneri ve “Neva” aşamalarına geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında belirtilen posta haritasını izlemeniz gerekmektedir.

Sistemle ilişik bilgi ve bindi almak isterseniz 444 06 04 no’lu Çağrı Merkezimizi (hafta arası 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz. Sorularınız üzere Sıkça Sorulan Sorular sayfasını müzakere edebilirsiniz.

İstanbullulara yetişkin duyurumuzdur.

İster müstecir lüzum ocak sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi üzere 3.450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Biz tespitleri yaptık, ümran planlarını geçirdik. Siz de binanızı revize etmek üzere başvurun;

Share: