Cenup Kore’de Dışişleri Bakanı’nın görevden alınması çağrısı

Güney Kore’de muhalefetin kontrolündeki Millî Meclis, Dışişleri Bakanı Park Jin’in görevden alınması çağrısında bulunulan tıpkı önergeyi kabul etti.

299 üyeli Ulusal Sedir, Park Yeri’ın görevden alınmasına müteveccih önergeyi 168’e cebin 1 oyla onayladı.

Bir saylav abes rey kullanırken nüfuz partisi milletvekilleri ve Bakan Otopark’ın görevden alınmasına alın sâdır gayrı milletvekilleri oylamayı boykot etti.

Ana muhalefetteki Demokrat Öğür yoluyla sunulan takrir, Otopark’ı, Şevket Başkanı Yoon Suk-yeol’un İngiltere, BENDE ve Kanada’ya yaptığı akıbet gezilerinden kaynaklanan “tıpkı görülmemiş diplomatik felaketten” sorumlu tuttu.

Gezilerin, “tek diplomatik muvaffakiyet sağlamadığı ve Güney Kore’nin ulusal çıkarları ile uluslararası imajını baltaladığı” iddia edildi.

Çap Başkanı Yoon’un ESIR gezisi

Yasal adına bağlayıcı olmayan önerge, Oran Başkanı Yoon’un sabık hafta KÖLE gezisi sırasında medyaya yansıyan bire bir gafının ardından geldi.

Fehamet Başkanı Yoon Suk-yeol’un sabık hafta New York’ta AIDS, Verem ve Isıtma ile Uğraş Global Fonu üzere ayrımsız ödül çokluk programının peşi sıra yardımcılarıyla yaptığı ve kameralara yansıyan şahsi konuşmasında, ABD Kongresini “Ulusal Divan” olarak adlandırarak, “Millî Meclisin Küresel Görüntü için yaptığı 6 milyar dolarlık görüntü duyurusunu onaylamaması halinde ABD Başkanı Joe Biden amacıyla durumun hicap donör olacağını” söylemişti.

Konuşmasının arkası sıra ülkesinde ve sosyal medyada eleştirilere maruz mütezayit Yoon, medyayı kusurlu haberler eliyle Güney Kore’nin KÖLE ile ittifakına beis vermekle suçlamıştı.

New York’ta Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile Yoon ortada yapılan görüşmenin, Japonya ile Cenup Kore arasındaki ilişkileri iyileştirmeye yönelik “hasis düşürücü” tek taraflı benzeri aşama olduğu önergede düz aldı.

Share: