Çorum’da “2. Uluslararası Eti Düzenlilik Çalışmaları Kongresi” yapıldı

Çorum’birlikte Hitit Üniversitesince düzenlenen “2. Arsıulusal Hitit Düzenlilik Çalışmaları Kongresi” devir içi gerçekleştirildi.

Felek Ustalık Üniversitesi Arsıulusal İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Okuyucu, kongrede yaptığı konuşmada, dünyanın haddinden fazla nazik benzeri değişim çağına girdiğini söyledi.

Yeni gelişmelerle dünyanın büyük tıpkısı ilenç noktasına hak yolu aldığını tamlayan Okuyucu, Rusya- Ukrayna savaşıyla birlikte Avrupalı şişman kargo sigortası şirketlerinin Rusya üzerinden gelen gemileri sigortalamama kararı aldığını, Tayvan Boğazı’nda yaşanan gelişmelerin da Gün Doğusu ile Günindi’yı yüz yüze getirecek gerilime görüntü olduğunu aktardı.

Gerilimin çatışmaya dönüşmesiyle Çin’in bahir üzerinden Avrupa ve Amerika ile ticari bağlantısının kesilebileceğini rapor fail Okur, şu görüşleri dile getirdi:

“Lacerem uğraş ve ticari arbede Rusya ile Garp’nın bağlarının majör aynı kısmını koparmışsa, analog çatışma ihtimali de Çin ile bu iki konuşu havza ortada gerçekleştirilmeye çalışılacak. Bunun anlamı şu: Çin’in Amerika ile olan büyü değil takkadak, Avrupa ile bahir üzerinden büyü kopacak. Biricik kemiksiz güzergah, ‘Türk kuşağı’ adını verdiğim Çin içlerinden mevrut, Şark Türkistan’dan güzeşte, Batı Türkistan’a, Kazakistan’dan Hazar’a ulaşan, Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya uzanan Türk kuşağı güzergahı. Zımnında önümüzdeki 5 yıl zarfında benzeri yeni güvenlik aktörü adına yalnızca iktisadi, kültürel alanlarda işbirliği fail değil, ayrımsız zamanda kullanılmamış acun denkleminde aynı asayiş mimarisinin gözetmesi müstelzim tıpkısı oyuncu olarak kendisini gösterecek olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın coğrafyası, geleceğin dünyasının şanlı jeopolitik alanlarından birine dönüşüyor. Bunu hisseden güçlerin bölgeye ilgisinin dakikasında artmaya başladığını görüyoruz. Bazıları yolu bloke etmek, bazıları yolu vazıh sancımak amacıyla çalışıyor. Burada koca olan bu bölgedeki aktörlerin zat değerlerinin farkına varması.”

Gelecekte seçenek bir dönemin bulunduğuna belen eden Kari, şunları söyledi:

“Türk dünyası namına ehil olduğumuz potansiyeli, imkanları görmemiz ve gerektiğinde aceleci politik hatır almaktan çekinmememiz lazım. Bu doğrultuda atılmış majör, çabuk adımların olduğunu ve bulunmaz başarıların ortaya çıkmaya başladığını Karabağ zaferinden başlayarak ivme kazanan süreçte açık tıpkısı biçimde görebiliyoruz. Beklenti ediyorum Türkiye’miz çok yönlü eke vadi okumalarla yüzleşeceği bu şişman direnç testinden birlikte başarıyla kazanç.”

“Mütebeddil toptan düzenlilik mimarisi, yeni tehditler, aktörler, roller ve uluslararası kurumsal düzenleme” temasıyla yapılan kongre, yarın bile devre içi devam edecek.

Kongrenin açılış sunumunu Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Çetince Haklı Afet, Hitit Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek ve Eti Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabiha Kılıç bile izledi.

Share: