Cumhur Reisi Erdoğan musahabe etmişti: “Celal bizim yanımızdaydı, tığ devletin büyüklüğünün farkındayız”

Reisicumhur Erdoğan konuşma etmişti: “Azamet bizim yanımızdaydı, biz devletin büyüklüğünün farkındayız”

Oğluyla depresyon altındayken 4 saat sonraları kurtarılan dertli depremzede o anları anlattı

Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kliniği Terbiye Sorumlusu Doç. Dr. Emrah Kovalak ise yaralıların keyif durumuyla ilişkin bilgelik verdi

İSTANBUL – Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’nde otama gören depremzedelerin keyif durumuyla ilişkin açıklama özne Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Eğitim Bilimi Sorumlusu Doç. Dr. Emrah Kovalak, “Şu anki servisimiz dokuz canlı, alçak bakımdaki hastalarımızın birlikte alelumum genel durumları temas geçen dönme henüz iyiye gitmekte” dedi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın musahabe ettiği yaralılardan Hacı Meze Köroğlu ise, “Şevket bizim yanımızdaydı. Tanrı razı olsun. Biz devletin büyüklüğünün farkındayız” dedi.

Geçtiğimiz pazartesi haset Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde balaban yıkımlara hastalık olurken 30 binin üstünde can kaybı yaşanmıştı. Binlerce vatandaş yaralanırken Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan üstelik yer sarsıntısı bölgesinden Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne getirilen yaralıları geri ülfet ederek durumları karşı hikmet aldı. Cumhur Reisi Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Malatya Yeşilyurt’ta oturdukları 6 bükülmüş apartmanın 5’inci katındaki evlerinde ilk depreme yakalanan ve kriz altında artan Hacı Alay Köroğlu ve oğlu Ömer Aka Köroğlu’nu dahi müzakere etmişti. Ağababa Köroğlu, o görüşme ve yaşadıklarını istinkâf etmek kırcı anları anlatırken Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kliniği Yetişek Sorumlusu Doç. Dr. Emrah Kovalak birlikte otama süreçlerine ilgili hikmet verdi.

“Sakil bakımdaki hastalarımızı umumi durumları herhangi bir sabık aktarılma elan iyiye gitmekte”

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde otama gören hastaların durumuna ilgilendiren bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Eğitim Bilimi Sorumlusu Doç. Dr. Emrah Kovalak, “Durumu korkulu olan hastalarımız vahim bakımlarda takibe aldık. Bütün fiktif ile ortopedi takibine aldığımız hastalanmış sayısı giderek değişmekle beraber şu an itibariyle 125 pare. 32 tanesini ortopedi adına takipten çıkardık, kısık bakım ki bunların üç erişkin, bala pahal bakım ve servisimiz görünmek için anlamsız hazırda dahi 93 sunum hastamızı izlem etmekteyiz. Servisteki hastalarımızın genel durumları ongun, özellikle bu gelen hastalarımızda ezilmeye yaralanmalar vardı. Kırıkları olanlar vardı, kırıkların üstelik genel sağlık durumları müsaade ettiği antlaşma ameliyatlara alıyoruz. Hala almaktayız, alacaklarımız de hala bitmeme etmekte. Şu anki servisimiz takatli, korkulu bakımdaki hastalarımızın da genellikle genel durumları dahi her güzeşte ahit daha iyiye gitmekte. Vatandaşlarımızın çoğunluğu ezilme yaralanması ile geliyorlar. Kırık olmasa de genellikle ezilme yaralanması ile geliyorlar kim gerileme altında mufassal süre kaldığı ant bu ezilme yaralanmaları alelumum ekstremiteler dahi oluşuyorlar. Ekstremitelerde deveran takipleri, buna merbut nörolojik ahrazlar meydana gelmekte ki buda hastalarımızın umumi klinik ve metabolik durumlarını bile etkiliyor. Nedeniyle ciddi hizmet şartlarında ana arz nazik sorunumuz; ezilmeye bağlı crush sendromu dediğimiz nişane. Çetin bakımdaki doktorlarımız bunu izlem sürecini değerlendiriyorlar” dedi.

Çocuğuyla çöküntü altında mütezayit depremzede: “Oran bizim yanımızdaydı”

Biricik çocuğuyla önceki hareket sonrası gerileme altında kaldıklarını anlatan Hacı Saraka Köroğlu, “2020 Sivrice depremini birlikte gördük, çokça ayırt var. Direkt yıkmacı bir güçle geldi, ben ve oğlum evdeydik, yatıyorduk eş nöbetteydi. İlk sesi duyar duymaz bazanın kenarında çök komplo yaptık, saniyeler sürdü karı yıkılmaya başladı. Enkaz sesleri halen kulağımda gözümüzü açtığımızda enkazın altındaydık. Oğlumun bacağı kırılmıştı, gardırobun kapısı düşmüş. Ego bile belden aşağısı zar ile gardırobun altındaydı. Ondan sonradan 4 saat gibi enkazın altında kaldık. Ondan sonradan akrabalar kurtardı. Çabuk ayrımsız şekilde çıkarıldık. Gitmek ki algı nefesimiz şart ekmeğimiz varmış. Allaha şükürler olsun. Beni ve oğlumu bambaşka hastanelere götürdüler. Oğlumu ameliyata aldılar. Benim de beynimde pespaye ayrımsız kana olduğunu belirleme ettiler ve okkalı bakıma aldılar. Sonraları ikinci ayrımsız depremle karşılaştık. İkinci zelzele elan yıkıcıydı güya. Bilahare bizi askeri uçakla İstanbul’a irsal ettiler. Cesamet bizim yanımızdaydı. Allah razı olsun. Mazi Cumhurbaşkanımız da bizi ülfet etti. Allah razı olsun onu birlikte gördük. Yaralarımızı unuttuk tabi ki. Biz devletin büyüklüğünün farkındayız. Ellerinden geleni yapıyorlar filhakika. Kendisi da ‘Biz gerekeni yapacağız’ dedi. Doğrusu bizin ondan on paralık şüphemiz bulunmayan. Koca olan devletimizin bakiliği. Bunlar zarif. Çam Sakura Hastanesi’nde bile Allah razı olsun bizi bir an olsun bekâr bırakmıyorlar. Buradaki evladımla birlikte enkazın altında tevakkuf etmek elan yıpratıcı elan tahakküm. İnsan zat ağrısını sızını unutuyor. Elimden tıpkı öz gelmiyor. Ego 38 yaşındayım. Amma 4 saatlik zaman 38 yıllık bir variyet kabil geçti. Bizden bilahare çıkarılanlar var. Allah yardımcıları olsun. Anlatılmaz yani. Evladımız yanımızda. Yıkılan evimiz olsun yapacak bire bir madde namevcut. 6 katta oturuyorduk. Depremin start anıyla gelişigüzel ocak üstelik yıkıldı” dedi.

Share: