Devletin yatırdığı 25 bin lirayı iade etti

Devletin yatırdığı 25 bin lirayı iadeli etti

DÜZCE – Düzce’de yaşanan 5,9’luk depremde oturuyor göründüğü evi yoğun hasarlı olan ve AFAD aracılığıyla namına mal yatırılan Haydar Mergup, oturduğu evi hasarlı olmasına rağmen oturmadığı için parasını reddetme etti.

Düzce’nin Gölyaka İlçesinde, 23 Kasım’de meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra kentte hasar belirleme çalışmalarının ilk etabı tamamlandı. Yapılan hasar tayin çalışmalarında merkeze tutkun Gürcü Çiftliği Köyü’nde oturan 68 yaşındaki Haydar Mazbut’in taşındığını bildirme etmediği sakat evi üzere depremde hasar gördüğü gerekçesiyle 25 bin liralık müzaheret parası yatırıldı. Köyde kendi yaptığı evinde tüvana Maruf, durumu fark ederek kocabaşı Ahmet Tehlikesiz Atay ile iletişime geçti. Bedii, Muhtar Atay ile Eş Müdürlüğüne anbean adres değişikliği yaptırdı, henüz sonra ise bankaya anbean parayı gönderilen hesaba izansız yatırdı.

“Hakkım sıfır parayı alamazdım”

Haydar Geçer, arkalama parasının başkasına ilişkin olduğunu bu nedenle da hakkı olmadığı için almadığını belirterek, “Benim üzere normal benzeri cereyan, insancasına görevdir. Herhangi Bir şeyde tıpkı ağırbaşlılık oluyor gelişigüzel şeyde ayrımsız bol evet. Şükürler olsun rastgele şeye tenezzül edecek insan değiliz yani. Zamanında mütebeddil kademe numarasından kıran bire bir bilmeyerek yerimiz apayrı yerde gösterilmiş. Orası birlikte yakın bire bir komşumuza ilişik. Söylememize karşın adresim değişmemiş. Kirada kabil gözükmüşüz onu bile yıpranmamış öğrendik. Ego 40 senedir aynı evde yaşıyorum. Evlendim tıpkısı buçuk kamer sonradan bu adrese taşındım ve halen bu evde yaşıyorum. Adresim bilcümle bir yani Gürcü Kom Köyü Keçiören Mahallesi. Yardım parası sistemde mukayyet olduğum adrese yattı. Benim ismimle T.C. numaramla. Oturmadığım bir adresteki parayı ego akseptans edemem dedim. Ayrıksı sahipleri var. Yani o parayı akseptans edemezdim. Köle parayı dümbelek iade ettim. Muhtarımız de salim olsun havari oldu, benimle ilgilendi” ifadelerinde bulundu.

“Evim bir iki hasarlı raporu verildi itiraz ettik”

Evine beş altı hasar verildiğini, fakat itiraz ettiklerini ifade eden Hasan Beğenilir şöyle konuştu; “Hasarım var amma az hasar olarak gözüktü. Depremin süratle arkası sıra olduğu için artçılar bitmeme ederken ekipler geldi. Artçılar devam ettiği üzere gelen ekipler evimin altına giremediler. Zahirî yerlerdeki hasarlar üzere ise bir iki hasarlı raporu verdiler. Bizde evi henüz sonraları inceledik ve hasarları tespit yazar itirazda bulunduk. Evin altına oğlum korka korka girdi video çekti. Esas taşları oynamış, iki temel arasındaki temel ağaçlar, ana ağaçlar üstelik fay var. İtirazımızı yaptık, deminden bekliyoruz. Ekipler ati kişi evime bakacaklar ama ayrıksı evden yatan parayı hakkım olmadığı amacıyla akseptans edemezdim.”

“Haydar Amcamız yaşıt oldu”

Kocabaşı Ahmet Güvenli Atay; Haydar amcanın yaptığı hareketle herkese kat sayı olduğunu belirterek, “Burası Düzce model Çiftlik köyü. Haydar amcamız kısaca 25 -26 senedir sehven falsolu bir adreste, süreduran ayrımsız evde durma ettiğini öğrendik. Haydar baba yarısı kendisi ile bilgelik verdi bize ve namına dünyalık düştüğünü söyledi. Alay Malay AFAD Müdürlüğü’ne ve Mekân Kentçilik Müdürlüğü’ne gittik. Parayı mukabele etmek istediğini söyledi. Adına parayı reddetme ettik. Sonrasında beraber Şahsiyet Müdürlüğünden dahi bulunak değişikliğini yaptık. Sair hanelere farklı vatandaşlara kat sayı tıpkısı adamlık vazifesini gerçekleştirdi bizim amacıyla hava verici tıpkısı husus Cenabıhak kendisinden razı olsun. Namına ilişkin evininde zemini eski. Kerpiç evlerde taşların konusunda oturarak dikme koyarak yaparlar. Haydar amcanın evinde üstelik taşlar yerinden oynamış. Muktezi bilgileri bize ulaştırdı. Ekipler geldiğinde itirazımızı de yaptık. Yeniden tayin edilmesini bekliyoruz” dedi.

Share: