Doç. Dr. Şiddetli: “Strep A oranı Türkiye’de çokça düşük ve çok yavaş anlamda birlikte bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

– Doç. Dr. Acı: “Strep A oranı Türkiye’birlikte çokça bağan ve haddinden fazla ağırbaşlı anlamda birlikte bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

ANKARA – Ankara Bilkent Site Hastanesi Genel Şifahane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Eğitim Bilimi Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Elem, “İngiltere’birlikte tehlikeli boyutlara ulaşan vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’dahi bu heybet haddinden fazla bağan ve çok ağırbaşlı anlamda dahi bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Zira bu enfeksiyon, gücük süre içerisinde antibiyoterapiye yanıt verebilen benzeri durum” dedi.

Ahali beyninde “Beta” kendisine bilinen A Grubu Beta-Hemolitik Streptokoklar (Strep A), İngiltere başta başlamak üzere birçok Avrupa ülkesinde çoğalma gösteriyor. 2022 yılının Ilkgüz ayından itibaren İngiltere’dahi tüvana 30 yavru, Strep A hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’nin de zarfında olduğu gâh ülkelerde üstelik bala ölümlerine hastalık olan Strep A, vücutta büyüklenme, derbent ve ciltte dinç bakteriler kendisine biliniyor. Strep A bakterisinin birdenbire dokunaklı, derbent ağrısı, boyunda kâin lenf bezlerinde tahaccüm ve balkı; elan gösterişli vakalarda ise teneffüs sıkıntısı, kelle ağrısı, halsizlik, kusma ve bellek ağrısı üzere belirtileri olduğunu ifade eden Ankara Bilkent Kent Hastanesi Umumi Hastane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Terbiye Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Keskin, hangi durumlarda hastaneye başvurulması gerektiğini, elbet tespit edildiğini ve tedavi yöntemlerini İhlas Marifet Ajansı muhabirine anlattı.

Çocuklar ve yetişkinlerde hastaneye başvurulması müstelzim ahval neler

Burun Akıntısı, hapşırma ve itici algınlığı gibi belirtilerin ön planda olması yerinde Strep A’nın bağan ihtimalle saptanabildiğini belirten Üzücü, “Bu artık gribal enfeksiyonlara, influenza’evet (enflüanza) kapalı bire bir enfeksiyon durumu gibi ama hastada ani yükselen bire bir kötü ve ateşe tedaviyle yanıt alınamıyorsa; elem argıt ağrısı, soluk darlığı, teneffüs kaslarını kullanması evet üstelik dudakta ve yüzdelik morarma, çocuklarda sıklıkla posta tarzı bulgular benzer, bilinç değişikliği gibi. Beslenmede ve emme da azalma mümkün. Yetişkinlerde tekrar solunumla ilgilendiren problemler ve faziletkâr ateşe tedaviyle yanıt alınamama kabil durumlarda aynı keyif kuruluşuna kesinlikle gitmek gerekir” diye niteleyerek konuştu.

Ateş, Strep A’nın rutin kendisine hızlı antijen imtihan kitiyle saptandığını kaydetti. Strep A’nın bir zamanda PCR testiyle da tayin edildiğini belirten Dokunaklı, son dönemde Keyif Bakanı Fahrettin Koca’nın bile vurguladığı murabba tarama imtihan kitiyle bile daha çok Strep A’nın aceleci bire bir şekilde saptanabildiğine dikkati çekti.

“Strep A oranı Türkiye’bile haddinden fazla bağan ve çokça çetin anlamda bile bu oranın artacağını düşünmüyoruz”

Eylül 2022 tarihinden itibaren İngiltere, İrlanda, Fransa, Hollanda ve Almanya özellikle gelmek amacıyla bir nice Avrupa ülkesinde bunun birlikte Avustralya ve Yeni Zelanda gibi özge dünya ülkelerinde birlikte Strep A’nın sıklıkla görülmeye başlandığını dile getiren Elem, “İngiltere’da ağır sıklet boyutlara vasıl vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye’birlikte bu fehamet çokça bağan ve haddinden fazla bunaltıcı anlamda dahi bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Çünkü bu enfeksiyon güdük süre içerisinde antibiyoterapiye karşılık verebilen bire bir genişlik. Hoppadak gecikmiş vakalarda ya de alçak muafiyet sistemi zafiyeti olan hastalarda erişkinlerde ise okkalı zevcelik fail hastalıkları ve ati gözyaşı olan vakalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz ama bu durumun haddinden fazla dokunaklı boyutlara ulaşmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzmanların koronavirüs kabilinden viral hastalıklarda Strep A’nın artma gösterdiği uyarılarına bile değinen Acı, bu durumun çabucak koronavirüse özgü olmadığını ve Strep A’nın bütün viral enfeksiyonlara yatkınlığından kaynaklı çoğalma gösterebileceğini ekledi.

Share: