Erzincan’da “Depremle Varagelmek” konulu panel yapıldı

Erzincan’de 27 Antrakt 1939’üstelik meydana gelen kısaca 33 bin kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin üstelik yaralandığı 7,9 büyüklüğündeki depremin 83’üncü yılında “Depremle Varagelmek” mevzulu siyasal yapıldı ve fotoğraf sergisi açıldı.

Erzincan Valisi Mehmet Makas, uray konferans salonunda planlı “Depremle Gitmek” mevzulu küşade oturumda, AFAD Başkanlığının, sarsıntı öncesi ve sonrası alınacak tedbirlerle ilgilendiren dünyaya emsal aynı organizasyon olduğunu söyledi.

AFAD’ın hareket farkındalığını artırmak üzere bilcümle illerde çokça değişik çalışmalar yaptığını anlatan Aşıramento, “Celal artık sakat şevket değil, celal hizmetkar tıpkı devlettir. Heybet vatandaşının her bir alanda derdine tasasına neşesine kuma olan ayrımsız devlettir.” ifadesini kullandı.

AK Öğür Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise tüm depremlerde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek “Zaman burada depreme ‘ah vah’ girmek adına ‘Depremden neler öğrendik?’, ‘Neleri yapmamamız gerekir?’, ‘Birlikte elbet yaşayacağız?’ Bunlar üzere buradayız. Amma şunu bilmenizi istiyorum kim hakikaten Türkiye’dahi bundan sonra depremlerle yaşamayı bellemek amacıyla çokça iyicene binalar yapılmaya başlandı.” diye niteleyerek konuştu.

Depremin değil ihmalin öldürdüğünü anlatım eden DÜRÜST Parti Erzincan Mebus Senet Şarap de “Ülkemiz yer sarsıntısı kuşağında.. Bizim kaderimiz yer sarsıntısı mi? Hayır değil. Bizimle gelişigüzel 33 kent dahi bir riski taşıyor. Nüfusun yüzde 75’i de bu şehirlerde yaşıyor. Biz depreme hazırlıklıyız.” dedi.

Belediye Başkanı Bekir Aksun ise 1939 ve 1992 depremlerinin bire bir elan yaşanmaması amacıyla önceki şehremaneti başkanlarının sarsıntı yönetmeliği ile ilgilendiren belirlediği el haritasını kendisinin de bitmeme ettirdiğini belirtti.

Şehir Konseyi Başkanı Vukuf Köksal dahi 1939’daki depremin belde illerde bile hasara ve duygusal kayıplarına bozukluk olduğunu hatırlatarak faciaya ilgilendiren bilgi verdi.

Konuşmaların arkası sıra Dr. Fahriye Akar moderatörlüğündeki oturum, Prof. Dr. Ayşegül Askan Gündoğan ve Prof. Dr. Ercan Aksoy’un sunumlarıyla bitmeme etti.

Etkinlik kapsamında, 1939 ve 1992 depremlerine ilişkin 100 fotoğrafın bulunduğu sergi açıldı.

Share: