Görenleri şaşırtıcı görünüş… Binlerce küspe balyası böyle görüntülendi

Görenleri şaşırtan manzara… Binlerce küspe balyası böyle görüntülendi

TOKAT – Tokat’ın Turhal ilçesinde mevcut şeker hastalığı fabrikasında binlerce küspe balyası kar örtüsü kadar görüntüsü ile ilgi çekiyor.

Turhal Şeker Hastalığı Fabrikasında şeker üretiminde geçer not pancarların posasından elde edilen tonlarca küspe balya haline getirildi. 40, 500 kilogram ve 1 tonluk balyaları halin getirilen küspeler üretimlik bahçesindeki alanda istiflendi. Üretimlik bahçesine sığmayan balyalar misafirhanenin bahçesine konuldu. Ortaya ise ilginç manzaralar daha çok. Yüzlerce küspe balyası açıktan görüntülendi. Kar yağmış kadar oluşan görünüş ise yoldan geçenlerin dikkatini çekiyor.

Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Kazım Hassas, küspeyi ekonomiye vermek amacıyla paketleme sistemi kurduklarını kaydetti. Küspeleri denk yaparak bozulmasını önlediklerini tamlayan Duygun, “Hayvan yemi olarak kullanın küspeyi çiftçilerimiz üzere realizasyon ediyoruz. Küspe balyalarını üretimevi bahçesinde stokluyoruz. Kapmak için bekleyen balyalar berenarı ilgi çekiyor. Çokça sevgili oluyor, şeker mi diye niteleyerek soranlar var. Kar yağmış üzere aynı görünüş oluşturuyor. Turhal’a kar yağmadan kar yağmış kabilinden dekor oluştu” dedi.

Olayın şaşkınlığını diri vatandaşlardan Bilal Yılmayan “Burayı gelip geçerken görüyordum bu neyin nesi diyerek düşkünlük ediyordum. Memur bana küspe olduğunu söyledi. Çokta güzel ergin, kar yağmış kabilinden bire bir kaynak var” diye niteleyerek konuştu.

Share: