Dolandırıcılık yapan yapmacıklı gurbetçi “Tokat” operasyonunda yakalandı

Ankara Mali Suçlarla Savaşım Ofis Müdürlüğü ekipleri, 21 ilde 51 olayda vatandaşlara yapmacıklı ekü vererek dolandıran ve kendisini Almanya’dan gelen gurbetçi olarak tanıtan şüpheliyi “Tokat” operasyonuyla yakaladı.

Polis ekipleri, ilkin Ankara kalkmak amacıyla 21 ilde 51 değişik olayda kendisini gurbetçi olarak tanıtan ayrımsız kişinin, üzerinde Türk parası olmadığını söyleyerek hele yaşlı vatandaşlardan mülk bozdurma bahanesiyle düzme dünyalık verip karşılığında Türk lirası aldığını belirleme etti.

Çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, güvenlik kamerası görüntülerini inceleyerek ayyarlık suçunu plakasız araçla gerçekleştiren şüphelinin kimliğini belirledi.

S.A’yı takibe kayran polis, vatandaşları dolandırdığı anları üstelik kayda aldı. Faaliyetler için harekete geçen ekipler, tempo halindeki ara bulucu durdurarak S.A’yı gözaltına aldı.

Şüphelinin evinde yapılan aramada, 556’sı 50, 47’si 100 avro almak amacıyla mecmu 32 bin 500 cali avro ele geçirildi.

Şüphelinin kendisini Almanya’dan gelen gurbetçi adına tanıttığı ve yararlı yapmak istediğini söyleyerek vatandaşların insanca ve dini duygularını sömürme ettiği belirlendi. Hele fark etme gücü düşük nemli vatandaşları tasavvur alarak, para bozdurma bahanesiyle sahte ekü veren şüphelinin, cami inşaatlarına yüklü arkalama etme vaadiyle görevlilere 400-500 ekü arasında yapmacıklı mal verip arkalama kutularındaki paraları aldığı, camiden çıkan vatandaşlara yardıma kadın insanlara zekat çevirmek istediğini belirterek, elindeki yapmacıklı dövizi bağan kurdan Türk Lirası karşılığı bozdurduğu tespit edildi.

Şüphelinin, kâh mağdurlara Özbekistan Somu, Kuzey Kore Wonu verdiği, bu paraların değerinin yüksek olduğunu söyleyerek yüksek miktarlarda Türk lirası aldığı, tanınmamak ve kendisini Avrupalı açıklamak için fötr şapka, fular, kırmızı ceket gibi kıyafetler giydiği belirlendi.

Ekiplerin geçmişe çevrik çalışmalarında ise şüphelinin 2006’dan itibaren analog yöntemler kullanarak düzme servet ile dolandırıcılık yaptığı ve 9 değişik dosyadan arandığı tayin edildi.

Emniyette ifadesi alınarak adliyeye atıf edilen S.A, cezaevine gönderildi.

Share: