Hasattan iyice mahsul elde ediliyor

Türkiye genelinde Nisan ayı başı ve Mayıs kocaoğlan ortasında ekilen ayçiçeğinde Eylül ayı itibariyle hasat başladı.

Kırşehir’bile verimin yüksek olduğu Boztepe ilçesinde üstelik hasadın arkası sıra tafsilatlı kuyruklar oluştu. Çiftçiler verimden kıvançlı olduğunu söylerken, kıymet belirsizliği ve oluşan mufassal kuyrukların verimi öldürücü hale getirdiğini belirtti.

Kırşehir Kültür Odası Başkanı Sinan Purcu ise geç mevrut yağışların ay çiçeğinde verimi tıpkısı noktaya büyüklüğünde arttırdığını düşündüklerini belirtti. Purcu, “Hububatta yağışlar gecikti. Yağışların sonradan olması üstelik ay çiçeğine yaradı. Yağışların geç düşmesinden etraf da ürün yüksek üzere gözükmekte” dedi.

Yağışlar sonrası oluşan sıcaklıkların ise kamer çiçeğinde yanıklar oluşmasını sağladığını nâkil Purcu, açıklamasında, “Fiyatlar açıklanmadı. Karadeniz Irtibat, Trakya Birlik fiyatları açıklamadı. Fiyatların açıklanmamış olmasını bile tüccar bağan fiyattan değerlendirmeye başladı. 11.5, 12 TL kabil olan fiyatı aşağıya akıllıcasına dahi çekiyorlar. Fiyatların hor çekilmesi insanları üretimden koparır. Ince kuyrukların oluşma nedeni ise çiftçinin beklentisi ve alımın bir tane noktadan yapılıyor olması” ifadelerini kullandı.

Hasattan iyice ürün elde ediliyor

Boztepe ilçesinde işlek yetiştirici Kavga Ünsal, bu yılki hasattan adamakıllı mahsul elde edildiğini kullanılmamış başladığını ve henüz gani olacağını söyledi. Savaş Ünsal ünlü müstahsil ise ürünün fena hâlde oranda olduğunu hava sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

Ali Beyazca adlı üretici ise hasadın başladığını ve ürünün sunturlu olduğunu uzun uzun kuyruklar oluştuğunu söyledi.

Ömer Seçenek adlı üretici üstelik 3 gündür ürününü yüklemek amacıyla kuyrukta beklediğini tün ile gündüzün kendisi üzere karıştığını belirtti.

Raşit İnan adlı üretici toprak da beklediği kabilinden ürünü verirken üstelik kuyruk beklediğini ve üreticiyi yoranın karşılık belirsizliği olduğunu söyledi. – KIRŞEHİRShare: