İBB Teknoloji Atölyeleri önce mezunlarını verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Boğaziçi Üniversitesi hareket birliğiyle, 9-10 Teşrinievvel 2021 tarihinde başlatılan “İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri Projesi” önceki mezunlarını verdi.

Farklı gözyaşı gruplarından mecmu 870 öğrenci amacıyla düzenlenen “Proje Sergisi ve Itmam Töreni”, Yenikapı’daki Dr. Mimar Mesabe Topbaş Eylem ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşması öncesinde, salonun işporta amacıyla düzenlenen bölümünde mucit öğrencilerle aynı araya geldi.

Kâh projelerle ilişik bando liderlerinden sunum düz İmamoğlu, geliştirilen icatları içten izledi.

Henüz bilahare itmam töreninin yapılacağı alana sabık İmamoğlu tören düzeni sıralarında çocuklarla gelişigüzel oturdu.

“Banko pes etmeyin”

Tören; Bakırköy atölyesinden Emre Çiçek, Esenyurt atölyesinden Yusuf Taha Mücevher ile veliler Elif Akay ve Özcan Poyraz Akarsu’nun konuşmalarıyla başladı.

Öğrencilerden Çiçek’in, arkadaşlarına, “Katiyen pes etmemeleri” yönünde tavsiyede bulunması, salondan iri alkış aldı.

“Rastgele yavru geleceğe dayalı umutlarımızı artırıyor”

Enformasyon ayırmak için kürsüye sâdır İmamoğlu, şöyle konuştu:

*Burada aktif çocuklarımız, gençlerimiz var. Ve onlardan yeryüzü erdemli umutla sönümsüz velileri var. Münasebet sönümsüz diyorum? Ego de anca; besleniyorum. Zira geleceğe umutla okşamak, hepimizin belki birlikte en nazik ihtiyacı. Bunu karşılayan bir yürek var çocuklarımızda ve gençlerimizde.

*Ben, bunu gelişigüzel yerde yaşıyorum. Arada Sırada ‘Geleceğe niye bu büyüklüğünde umutla bakıyorsun’ diye niteleyerek yargılayanlar üstelik oluyor.

*Ya birlikte ‘Kuşkusuz bu büyüklüğünde umutlu olabiliyorsun’ diye sorgulayanlar oluyor. Amma herkese tavsiyem; elden kendi çocuklarına bakmasınlar, toplumun civarında gördüğü seçme yavru haddizatında bizi geleceğe dayalı çok elan ümitli kuzuluk getiriyor. Onları çokça seviyorum.

Boğaziçi Üniversitesi’hangi şükranlarını sundu

*Atölyelerimizde, İstanbul’da hayatiyetli yavru ve gençlere, teknoloji üretiminin temelini oluşturma yönünde eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler elbette haddinden fazla ehil bir grubun evet üstelik heyetin kontrolünde olmalıydı. Bu konudaki yol arkadaşlığından hava Boğaziçi Üniversitesi’ne ve emeği geçen hep eğitimcilere, hocalarımıza candan teşekkürname ediyorum.

*Boğaziçi Üniversitesi’nin katkıları önümüzdeki yıl dahi bitmeme edecek. Onları yanımızda istiyoruz, beraber yürüyeceğiz. Bunu henüz üstelik yükseltmek istiyoruz.

*Üretecekleri projeleri, millî ve arsıulusal yarışmalara akmak hesabına iki hususi dershane çalışacak.

*Üniversitedeki akademisyenlerimizin destekleriyle beraber, bizim eğitimcilerin dahi özel çabalarıyla bu sınıflarda bulunan öğrencilerimizi, ulusal ve arsıulusal yarışmalara yollayacağız. Ve orada de iri başarılar elde etmelerini istiyoruz.

“Dünyaya cephe verecek projeler kabil”

“Atölyelerin mezunları, gelecekte teknoloji alanında haddinden fazla büyük başarılara imza atacaklar” diyen İmamoğlu, konuşmasını, “Dünyayı değiştirecek projeler mümkün bunlar. Ayrıca ülkemize çok balaban haysiyet, haddinden fazla balaban kazanımlar elde edecek projeleri hayata geçirecekler. Buna inancımız tam. Bu salonda, o akide ve o erke var. Hür alanlar istiyorlar. Bağıntı istiyorlar. Ürkmek istiyorlar. Çocuklarımızı lütfen on paralık kısıtlamayalım. Çocuklarımızın isteklerini dikkate alalım. Zira inanılmaz zekiler, çokça kararlılar ve birkaç önce çocuğumuzun söylediği kabilinden, katiyen vazgeçmeme disipline sahipler. O açıdan onlara çok inanıyorum” sözleriyle tamamladı. Konuşmaların peşi sıra mezuniyet törenine geçildi.

İmamoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar ve Tedrisat Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Günizi Kartal ile alay malay, sembolik kendisine rastgele proje grubundan 1 mektepli ve 1 eğitmene teşekkürname plaketlerini verdi.

Onurluk töreninin peşi sıra sahneyi dolduran kullanılmamış mezun öğrenciler, İmamoğlu ve beraberindeki yıldız bilimi ile gelişigüzel şişko ışık çektirdi.

3500 referans arasından 870 öğrenci seçildi

İBB Teknoloji Atölyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen “İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri”, faaliyetlerine 09-10 Ekim 2021 tarihinde başladı. İlkokul düzeyinden 4’üncü ve 5’inci derslik öğrencilerinin, ortaokul düzeyinden 6’ıncı ve 7’inci sınıf öğrencilerinin, lise düzeyinden ise 9’uncu ve 10’uncu derslik öğrencilerinin katılabileceği İBB Uygulayım Bilimi Atölyeleri için 3 bin 500 yaşama, teklonojiatolyeleri.ibb.istanbul adresi üzerinden imtihan başvurusu yaptı.

Atölye çalışmalarına katılmaya adalet kazanan mecmu 870 öğrenci ile kısaca 8 kamer süren eğitimler, 19 Haziran 2022 tarihinde tamamlandı.

Atölyelerde; uygulayım bilimi tüketicisi değil, teknolojide yenilikçi icatlar özne toplum olma uğrunda bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak ve böylece teknolojide dışa bağımlılığın azalmasını icat etmek hedeflendi.

Atölye çalışmaları Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri marifetiyle planlanan içerikler, girdisi çıktısı ve etkinlikler kapsamında gerçekleştirildi.

Geciken 2 metro hattı için İBB’den yeniden ihale

Türk yaratıcı ‘Yok olan plastik’ üretti

Marmara Üniversitesi Kampüsü Boğaziçi’hangi tahsis edildi

 

Share: