İran bankacılık sistemine mutluluk dışından erişimi kesti

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine bakarak ülkenin bankacılık sistemine dışarıdan muvasala eğreti kendisine kesildi. Kısıtlamaların, siber tehditlerin engellenmesi üzere izinli makamların tavsiyesi üzerine uygulandığı anlatım edilen haberde daha fazla bilgelik verilmedi.

Serencam yıllarda İsrail’in suçlandığı bir seri siber saldırıyla yüz yüze küsurat İran, İsrail’e yönelik siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

Hangi olmuştu?

İran’ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran’da İsrail merkezli siber düzenlilik firması “Check Point Research” vasıtasıyla açıklamıştı. Açıklamada, bir kimlik avı saldırısında çarkıt İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve ABD’nin çarkıt Lif Aviv Büyükelçisi dahil arka düzey İsrailli ve ABD’li yetkililerin amaç alındığı ve İranlı oldukları hesap edilen elektronik beyin korsanlarının ara sıra yetkililerin e-defa yazışmalarını ele geçirdiği kaydedilmişti.

İran’da ise akıbet namına 27 Haziran’da, Huzistan eyaletinde ülkenin genişlik nazik çelik şirketlerinden biri siber saldırıya yakalanmış, saldırının arkası sıra şirkete ilişik üç tesiste üretimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Microsoft, İsrail’e yönelik siber saldırıları durdurduklarını açıkladı

İsrail’de kamu kurumlarına siber akın

İran oran televizyonuna siber atılım

Share: