İstanbul’daki hallerde patates ve soğan bolluğu

İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’a kamyon kamyon patates, soğan geliyor

Sabık kamer 12 liraya vasıl patatesin kilosu 7 liraya geriledi

Hal esnafı: “Kumpir ve soğanda bolluğun süreceğini düşünüyoruz”

İSTANBUL – Kışlık hasadı devam fail patatesler İstanbul’a ulaştırılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde üzere şehirlerden mevrut patatesler halde artağanlık oluşturdu. Güzeşte ay fiyatları 12 liraya büyüklüğünde çıkan patatesin fiyatı 7 liraya kadar düştü. Soğan ise 6 liradan satılıyor.

Kışlık hasadı devam eden kumpir ve soğan bollaştı. Patates ve soğanın İstanbul’daki değişik bölgelerinde mevcut hallere sevkiyatları sürüyor. beher arkaç ortalama 10 kamyon patates geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde gibi şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya üzere şehirlerden geliyor. Geçen kamer fiyatları 12 liraya kadar ulaşan patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğan fiyatları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki nakız esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, patates ve soğanın bu yıl artağan olmaya devam edeceğini söyledi.

“Sevkiyatlarımız eziyetsiz tıpkısı şekilde sürüyor”

Çözme esnafı Abdullah Dalcı, bu yıl mahsüllerin verimli olduğunu söyleyerek, “seçme ağırlık yok. Halde patates 7-8 teklik, soğan bile 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde gibi şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara kabil şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda herhangi bir güçlük bulunmayan. Halimize günde 7-8 kamyon kumpir geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu yıl patateste begayet derecede bol, soğanda kumpir kadar bol olmasa üstelik rakamlar faziletli. Patates geçen kamer 10-12 teklik civarındaydı” dedi.

“Günde sayı farkı 10 kamyon patates hale geliyor”

Benzeri başka çözme esnafı Cihan Sivritepe, patatesin bu sene verimli ve fazlalaşan olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Kumpir fiyatları da düştü. Kuzuluk günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Kumpir fiyatları sabık hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat kadar şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun bitmeme edeceğini düşünüyorum, bu sene çokça artağan” ifadelerini kullandı.

Share: