CHP’li Gürer: “EYT’liler amacıyla emeklilik şartları 1999 öncesine çekilmeli”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) üzere emeklilik şartlarının, 1999 öncesine çekilmesini istedi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in, EYT ve taşeron işçilerin kadroya alınmasına müteveccih açıklamalarını değerlendirdi.

EYT’lilere, 1999 yılındaki kanuni düzenlemeden önce belirlenen şartlara uygun olarak haklarının tanınması gerektiğini tamlayan Gürer, bunun üzere herhangi bir formüle gerekseme olmadığını söyledi.

Emekli maaşlarındaki katsayının dun çekilmesine el açan düzenlemeden kaynaklı mağduriyetin birlikte ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Gürer, “EYT’liler amacıyla emeklilik şartları 1999 öncesine çekilmeli. Mütekait maaşları üzere uyum düzenlemesi yapılmalı. Bu kapsamda yeryüzü düşük tekaüt maaşı dahi asgari ücret düzeyinde olmalı.” diye niteleyerek konuştu.

Gürer, Vekil Bilgin’in taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki açıklamalarının, bu kesimde büyük beklenti yarattığını dile getirerek, kamu çekicilik ve kuruluşları, KİT’ler ile belediyelerdeki tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasını dilek etti. Gürer, “Kamu hava ve kuruluşlarında bile aynı çağcıl tutsaklık sürüyor. Iş yaşamının bütününde mesail var amma kamuda sorunların bu büyüklüğünde yoğunlaşmasının, toplumsal azamet kavramıyla açıklanabilir tıpkısı yanı namevcut.” sözlerini gider etti.

2023 yılı bütçe görüşmelerine erte başlanacağını anımsatan Gürer, TBMM’üstelik bütçe görüşmelerinin oluşturacağı derya içerisinde, emek yaşamına ilgilendiren düzenlemelerin yasalaştırılmasının sene sonuna büyüklüğünde bittabi yetiştirileceğini sordu.

Share: