Karadeniz gazı için nazik gelişme! Çalışmalarda sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Umum Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, gazetecilerle aynı araya gelerek proje için bilgelik verdi.

“BU ÇOK BÜYÜK BİR PROJE”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Umum Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik borazan hattına ilişik çalışmaları gelecek günlerde bitirmeyi umduklarını tabir etti. Kentte fariza eden gazetecilerle Filyos’ta tıpkı araya mevrut Tiryaki, programlandığı gibi doğal gazın 2023’ün geçmiş çeyreğinde gelmesi üzere ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların ciddi şekilde devam ettiğini anlatan Tiryaki, içtimai yüklülük kapsamında dahi bazı çalışmalar yaptıklarını, hele gelecek dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Meslek Faziletkâr Okulu’na bu sene ilk kez 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, kalifiye personelin kendileri üzere serencam merhale önemli olduğunu vurgulayarak öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra gerekseme doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi. Ön halkına hizmet etmesi üzere dispanser açtıklarını aktaran Tiryaki, “Şu anda 4 cankurtaran, 5 bölüm ve 60 personelle dolay halkına ve zat personelimize bakım etmekte. Yollar, mütenevvi çalışmalar bitmeme ediyor. Toplumsal sorumluluk projesi adı altında elimizden geldiği kadar ön halkına bile yarayışlı olmaya çalışıyoruz. Bu haddinden fazla balaban benzeri proje. Hele Zonguldak sınırları içerisinde bitmeme fail ve sonuçlandığı ant Zonguldak’a nazik aynı değer katacak olan benzeri proje” diyerek konuştu.

“BORULARDA SERENCAM AŞAMAYA GELDİK”

Tiryaki, Karadeniz Doğal Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek ‘Seven Arctic’ isimli geminin çokça koskocaman bir aşamayı namına getireceğine belen ederek geminin denizin tabanındaki kuyular ve esmer ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 cümbüş kablosu, yedekleriyle beraber hidrolik hatlar, kimyevi hatlar, fiber optikçi kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik borazan hattına ilgilendiren çalışmaların devam ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda sonuç aşamaya geldik. Esasında yalnız benzeri borazan değil, 3 borazan çekilecek. Borazan demeyelim dahi benzeri tanesi kablolar diyelim, iki tane birlikte yanında glikol hattımız ve gaz hattımız üzere 2 parça borazan çekilecek. Borular izlence çerçevesinde devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, elan sonra yanında TPAO Mühendislik Ofis Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Genel Müdür Yardımcısı Toplama Fazilet ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden hesaplı çalışmalarla ilişkin gazetecilere vukuf verdi.

Share: