Sakarya Gaz Sahası çalışmalarında sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik borazan hattına ilişik çalışmaları ati günlerde bitirmeyi umduklarını rapor etti.

Kentte görev işleyen gazetecilerle Filyos’ta ayrımsız araya gelen Tiryaki, programlandığı üzere doğal gazın 2023’ün önceki çeyreğinde gelmesi amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların aheste şekilde bitmeme ettiğini anlatan Tiryaki, sosyal ağırbaşlılık kapsamında dahi gâh icraat yaptıklarını, alelhusus gelecek dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Patika Efdal Okuluna bu sene ilk kez 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, nitelikli personelin kendileri üzere sonuç etap yetişkin olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonraları gerekseme doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi.

“Bu haddinden fazla büyük benzeri proje”

Yöre halkına hizmet etmesi için dispanser açtıklarını aktaran Tiryaki, “Şu anda 4 cankurtaran, 5 göz ve 60 personelle dolay halkına ve kendi personelimize hizmet etmekte. Yollar, mütenevvi çalışmalar devam ediyor. Sosyal sıklet projesi adı altında elimizden geldiği kadar ön halkına bile faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu çok iri bir proje. Hele Zonguldak sınırları içerisinde bitmeme fail ve sonuçlandığı ahit Zonguldak’a şişman benzeri değer katacak olan aynı proje” diyerek konuştu.

Tiryaki, Karadeniz Doğal Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek “Dost Arctic” isimli geminin çokça mefret benzeri aşamayı namına getireceğine meni ederek, geminin denizin tabanındaki kuyular ve kişmiri ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 canlılık kablosu, yedekleriyle beraber hidrolik hatlar, kimyevi hatlar, fiber optik kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndan Filyos’a kadar yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilgili çalışmaların bitmeme ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda son aşamaya geldik. Esasında hemen tıpkısı borazan değil, 3 boru çekilecek. Boru demeyelim dahi aynı tanesi kablolar diyelim, iki kesim birlikte yanı sıra glikol hattımız ve doğal gaz hattımız üzere 2 parça boru çekilecek. Borular izlence çerçevesinde devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, henüz sonraları birlikte TPAO Mühendislik Ofis Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Genel Müdür Yardımcısı Toplama Erdem ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden yürütülen çalışmalarla ait gazetecilere bilgi verdi.

Share: