Karadeniz’de makbul projeyle kum plajlar genişliyor, sahiller eskiye dönüyor

KARADENİZ kenar yolunun iri kısmının bahir dolgu su üzerine mensur edilmesiyle tabii plajlarını kaybeden bölgede yapay kumbaşı oluşturulan sahiller, baştan düzenleniyor. 119 kilometrelik sahil şeridindeki natürel kumsalların yüzdelik 86’sını kaybeden Trabzon’da ‘T’ tipi dalgakıranlarla oluşan kumsal alanlar genişliyor, toplumsal donatı alanları ile sahiller, çarkıt görünümüne kavuşuyor. Büyükşehir Belediye Reisi Gaye Zorluoğlu, kentin deniz boyu ile kopukluğunun bilcümle konuşulduğunu belirterek, “Uyguladığımız projelerle Trabzon’u denizle buluşturmuş olacağız” dedi.

Samsun’dan başlayıp, Artvin’in Sarp Çizik Kapısı’nda sona muazzez ve 6 el, 64 kaymakamlık, 9 liman, 4 havaalanı ile bir nice yerleşim birimine ulaşım sağlanan, 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz periferi yolunun balaban kısmının bahir dolgusu üzerine düz yazı edilmesiyle doğal plajların kaybolduğu bölgede yapay plajlar oluşturulan sahiller, yeniden düzenleniyor. Karadeniz Bölgesi illerinde çarkıt plajlara aktarılma için belediyeler aracılığıyla çalışmalar yürütülürken, 119 kilometrelik kıyı şeridindeki tabii kumsallarının yüzde 86’sını kaybeden Trabzon’üstelik ‘T’ tipi dalgakıranlarla oluşan deniz hamamı alanlar genişliyor. Sosyal teçhizat alanları ile Karadeniz sahilleri, sakat saf görünümüne kavuşuyor.

SAHİL ALANLARI GENİŞLİYORTrabzon’da 900 metrelik kenar bandına ehil, 35 bin metrekare düzlük içine planlı Yalıncak plajında yol ve bisiklet yolları, iskeleler, akarsu baziçe ve macera parkları, yolculuk ve istirahat alanları oluşturuldu. Kentte Kaşüstü plajının düzenlenmesi için dahi proje hazırlanırken, Ganita-Faroz kıyı güzergahında ise 3 kilometrelik alanda yiyecek içmece mekanları, tatil alanları, iskeleler, ezgi terasları, çocuk baziçe alanları oluşturuluyor. Ayasofya, Söğütlü, Açık sahillerinin üstelik düzenlenmesi üzere çalışma başlatıldı.  ‘DENİZLE TRABZON’U BULUŞTURUYORUZ’Karadeniz kıyı yolunun geçişinden bilahare deniz ile site arasında boşluk yaşandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon’daki restorasyon, yenilenme bilhassa dışarıdan mevrut ziyaretçilerimizin çabucacık gözüne çarpıyor. Bu şekilde çokça ansız dönüşlerimiz oldu. Madun yapıdan dip yapıdan ayrıksı şehrin ihtiyaçlarından biri üstelik sahillerimizdi. Tafsilatlı yıllardır Trabzon’bile site ile kenar kopukluğu bütün konuşulur amma tığ vakit kaybetmeden konuşmadık ve adımları de attık. Bu yıl Çıplak mevkisinde önemli aynı düzlük oldu. Arada Bir günlük 4-5 bin kişinin kullandığı bire bir kayran ora. Çokça güzel etkinlikler birlikte yapıldı. Devamında Ganita, Faroz’u birlikte yapıyoruz. Bura bile önümüzdeki turizm sezonunda münteha olacak. Meydandan aşağıya bir nice yerli ve ecnebi insanlarımız Ganita’ya gelip burada sıra geçirip dinlenecekler. Tığ denizle Trabzon’u buluşturmuş olacağız. Devamında Ayasofya’dan batıya akla yatkın bakir oluşan plajı üstelik önümüzdeki sene daha aklık henüz eğlenceli bire bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Akçaabat, Söğütlü, Açıkça birlikte mevcut sahil bandını de yenileyeceğiz. Bilcümle bunlar tamamlandığında az daha Kaşüstü’nden Akçaabat’a büyüklüğünde çok açık aynı deniz boyu alanlarına site kavuşmuş olacak” diye konuştu.’DENİZİ GÖREBİLİYORUZ AMA ULAŞAMIYORUZ’Şehrin denizden güçsüz olduğunu belirten şehir sakinlerinden Muhammet Kuvvetli ise “Trabzon’da denizi görebiliyoruz amma denize tıpkı makule ulaşamıyoruz. Yıllardır maatteessüf böyle benzeri özlem var içimizde. en üst Yalıncak plajı yapıldı. Az Buçuk dahi olsa kumsal düzenlemesinden sonra denizde kânunuevvel geçirebildik. Denize girebilmek için kilometrelerce nöbet müracaat etmek zorunda kalıyoruz. Trabzon’de denize girilebilecek haddinden fazla kısıtlı düzlük var. Alelhusus şehir merkezine mümasil noktalarda denize aksetmek olanaklı değil. Yapılan projeler var. Umarım projeler bittiğinde denizle kavuşmuş olacağız” dedi.

Filiz Karahan ise “Trabzon artık turizmden büyük nasip almaya başladı. Bahir şehri olmasına rağmen maalesef denizi kullanım alanlarımız haddinden fazla kısıtlanmış. Vaktiyle site merkezinde denize girerdik amma şimdi denize almak saatlerce öğün gitmek zorunda kalıyoruz. Demin kenar şeridinde birkaç noktada çalışmalar yapılıyor. Haddinden Fazla adamakıllı projeler var. adım adım denizle buluşuyoruz. Umarım evlatlarımız bizim korkunç duyduğumuz Trabzon’un o evire çevire sahillerini gönül fırsatı bulurlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: