Kargaşa yer sarsıntısı bölgesinde

Depremin yaşandığı günden bu yana Kargaşa Büyükşehir Belediyesinin cemi imkanlarını seferber ederek bölgede günlük yaşamın normale dönmesi amacıyla adeta gerçeklik kurulmasını sağlayan Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Diyarbakır illerini mülakat ederek depremzedelerle bir araya geldi.

Adıyaman’dahi koordinatör vali yerine fariza eden Cıvıl Cıvıl Valisi Tuncay Sonel ile benzeri araya gelen Başbuğ Güler, yer sarsıntısı bölgesinde yerinde yapılan çalışmalarla eksikliklerin tespit edildiğini buna göre tensikat yapılacağını söyledi.

Güler: “Kalabalık olarak yaramızı sarmaya devam ediyoruz”

Başbuğ Dr. Mehmet Hilmi Güler, yaraların sarılmaya devam edildiğini tabir ederek Kargaşa ile sarsıntı bölgesi arasında tıpkısı istem birliği oluşturulduğunu belirtti.

Komutan Güler sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Kargaşa yerine yaramızı sarmaya bitmeme ediyoruz. Ekiplerimizi ilk andan itibaren bölgeye göndermiştik. Görev yerine Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş tutmak üzere bize fariza bölümü yapılmıştı. Biz çalışmaları ve arkadaşlarımızı durumunda görerek ihtiyaçların tespitini beğenmek amacıyla bölgeye geldik. Icraat yapılarak yaralar sarılmaya devam ediliyor. Burada Kargaşa’muz çabucak büyükşehir adına değil ilçeleriyle, sivil topluluk örgütleriyle ve halkıyla tamamen bu çalışmaların içerisinde oldu. Kargaşa ile hareket bölgesi beyninde ayrımsız rağbet birliği oluşturduk.”

Komutan Güler eksikliklerin tespitinin yapıldığına özen çekerek, “Ekiplerimizin kısmen yerlerini değiştiriyoruz. Kâh yerlere dahi takviyeler gerçekleştiriyoruz. Burada ihtiyaçları belirleme ettik. Eş Güdüm merkezlerinde toplantılar yaptık. Burada yaşam birimleri yerine bahsettiğimiz içerisinde tuvaleti, banyosu olan konteyner ihtiyacımız var. Konteynerlerin imalatıyla ilgilendiren faaliyet yapıyoruz zira çadırlar yeterli olmayabilir. Onların teminini oluşturmaya çalışıyoruz. Durumunda yaptığımız çalışmalarla ihtiyaçları belirleme ettik demin buna göre yeni tensikat yapacağız” dedi.

Vali Sonel: “Büyüklük-ulus halk ele”

Adıyaman’bile eş güdümcü Vali yerine fariza özne Kalaba Valisi Tuncay Sonel dahi icraat hakkında Başbuğ Güler’e hikmet verdi. Vali Sonel, “Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız buraya gelerek incelemelerde bulundu. Devletimizin tamam birimleri uyanıklık halinde. Kerem-kavim halk ele burada sunturlu bire bir eş güdüm örneği verildi. Milletimiz çok soylu, hem az içinden hem ancak dışından türlü yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Cıvıl Cıvıl’ya dahi temas yerde özel bir teşekkür var. İlk günden itibaren domuzuna tıpkısı mesai yürütülüyor. Umum Ordulu hemşehrilerimizden Allah razı olsun” diyerek konuştu.

Büyükşehir bölgede çalışmalarına devam ediyor

217 dil 280 personelle yer sarsıntısı bölgesinde yaraları yolmak üzere hararetli ayrımsız faaliyet gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediyesi, yardımları ulaştırmakla kalmadığı sarsıntı bölgesinde zir ve eğin yapıdan akarsu teminine, cenaze hizmetlerinden temizliğe kadar bölgede temas nev ihtiyacın giderilmesine müteveccih iş yürütüyor. – ORDU

Share: