Kökeni Mutedil Asya’ya raci “Saya Geleneği” ağırbaşlı bandaj gördü

Kökeni Mutedil Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” kırıcı bandaj gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine merbut Kazancı beldesinde anadan görme olarak düzenlenen Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde kökeni Mutedil Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” güç ilişki gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kulaklı şehri ve çevresinden asırlar ilk göçüp gelen Kazan aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Ateşçi beldesinin sakinleri oldu. Yer bile anadan görme adına planlı Körkuyu Hars ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu balaban demet gördü.

Saya oyununun Ölçülü Asya’dan gelme tıpkısı gelenek baziçe olduğunu söyleyen Ocakçı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Ilımlı Asya’dan gelen bire bir kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü kabil develerle kervanla Itidalli Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın herhangi bir tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive fail ayrımsız geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda üstelik Türklerin İslamiyet’i kabulünden eski Şamanizm dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, ateş can kuşu… Yağız kıyafetlerle gördüğümüz zehir ruhları yani şeytanı dubara kıymetiharbiye. Yine eş ve eloğlu figürleri ise iyiliği güzelliği künde mesabe. Bu geleneğimiz binlerce yıllık tıpkısı gelenek ve inşallah Ateşçi Belediyesi adına bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi devam ettireceğiz. Biliyoruz kim kültürel etkinlikler bir milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran benzeri araya getiren millet olmamızı sağlayıcı kebir etkinliklerdir. Bundan ufuk biz belediye olarak bunlara önem verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize önem verdiğimizden ortalık bu geleneği bitmeme ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üstünde ala sergi, alabalık heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan tıpkı takım. Devenin içre 2 sevimli var, tıpkı bile ego çalımlı olarak 3 kişiyiz. Ayı ekibinde 3 birey, şeytan ekibinde 4 kişi koyulmak amacıyla, heybeci var. Şeytan ekibi bizleri arkalamak amacıyla, ayı ekibi elkızı damadı koruyor. Bire Bir da elkızı ve damadımız var. Bir Vakitler beri sürdürdüğümüz aynı anane” diye konuştu.

Share: