Komutan Altay zevk tutkunlarını GastroFest’e davet etti

Konya Büyükşehir Şehremini Garaz İbrahim Altay, Konya GastroFest’i 1-4 Eylül tarihleri beyninde Türkiye’den ve dünyadan heybetli şeflerin katılımıyla gerçekleşeceklerini belirterek, tamlık zevk tutkunlarını Konya’ya davet etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi bu yıl 1-4 Eylül tarihleri arasında Kalehan Ecdat Bahçesi’nde gerçekleştirilecek Konya GastroFest amacıyla hazırlıklarını tamamladı. Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, bu yıl ikincisi düzenlenecek Konya GastroFest’in gene bunaltıcı katılımla gerçekleştirileceğini belirtti. Turizmin muhteşem destinasyonlarından birisi haline gelen gastronominin, Türkiye’de son dönemlerde birden yükseldiğini anlatım ederek, bu manada Konya aşındırmak kültürünün tanıtılması yerine oylumlu faaliyetler yürüttüklerini belirten Komutan Tasavvur İbrahim Altay, “Konya’da Aşındırmak Tıpkı Medeniyettir’ düsturuyla Konya mutfağının özgün değerlerini ve göt kültürünü tanıtmak amacıyla mücahede gösteriyoruz. Ensesi Kalın mutfak mirasımızı elan serbest kitlelerle buluşturmak ve gastronomi turizmini yükseltmek için düzenleyeceğimiz festivalimizde Konya’nın coğrafi ürünlerinin tanıtımı yapılacak, yerel reis ve aşçılarımızın lezzetleri misafirlerimize tattırılacak. Türkiye’den ve dünyadan majör şeflerin katılacağı bu festivalimize birlik hoşlanma tutkunlarını davet ediyorum” dedi.

Festival, 1 Eylül Perşembe haset saat 14.00’de Ateşbaz-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden dua ile curcuna alanına getirilen tuzun Toyga Çorbasına eklenmesiyle başlayacak. 4 Eylül Ahzüita akşamına kadar devam edecek Konya GastroFest’te yüzlerce lezzetin yanında; paneller, söyleşiler, yarışmalar, enstrüman dinletileri, workshoplar yapılacak, çocuklar için hususi alanlar oluşturulacak. – KONYA

Share: