Kumluca’da Balaban Zaferin 100. Yılı Kutlandı

30 Ağustos Yengi Bayramı, Kumluca’dahi Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törenle kutlandı.

Kutlama töreni, Kumluca Kaymakamlığı’na vekaleten vekil Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik ve Şehremini Mustafa Köleoğlu eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk sunumunun peşi sıra ürkmek duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşı okundu, günün mazmun ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Kumluca Rum İmam Dil Cambazı Lisesi öğrencileri yoluyla okunan şiirlerin ve ahali oyunları gösterisinin arkası sıra resim sergisi ziyareti ile merasim programı sona erdi.

Kutlama programı, akşam saatlerinde Kumluca Belediyesi’nin Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlediği etkinlikle devam etti. Etkinlikte KUMGENÇ Orkestrası konser verdi.

Konser öncesi Cumhuriyet Altını ve Simge temalı şiirler okundu. Halkın nazik ilgisini toplayan konserde, Kumluca Belediyesi yoluyla konseri izlemeye gelenlere lokma ikramı yapıldı.

30 Ağustos Galibiyet Bayramı için dolaşma atan motosikletli sürücüler de kutlamalara haremlik etti.

Kumluca Belediye Reisi Mustafa Köleoğlu, programda yaptığı konuşmada, Büyük Zaferin 100. yılında başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları kalkışmak için umum şehitlere şükranlarını sundu. Köleoğlu, “Biz yüz yıllara değil bin yıllara bu topraklarda gelmeyi amaçlıyoruz. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dahi dediği kabil ‘Ey ağalar beyler, Toroslara çıkı ayrımsız bakın. Nerede kara bir yörük çadırı görürseniz, dumanı de tütüyorsa dünyada hiçbir dokunaklı bizi katiyen yenemez'” diye niteleyerek konuştu.

Share: