Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’birlikte 30 Ağustos Galebe Bayramı zımnında merasim düzenlendi.

Antalya’üstelik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Ersin Edip ve Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütenevvi etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Yaya Yetişek Sancak Komutanlığı Personel Binbaşı Hesap Arabacı, törende yaptığı konuşmada, zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına anne teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazanılan nazik zaferin kazanılmasının mevsuk gelgel ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve kahraman Türk ordusuyla birlikte varlığı ve vatanına kast edenlere cebin tamlık 100 yıl geçmiş kahramanlık ve haysiyet komple tarihinden aldığı iktidar ile yeniden dirilerek topyekun mevcudiyet mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Verilen uğraş ile tarihte eşine az rastlanır bir galebe kazanmıştır. Eren yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast eden düşman kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu benzersiz ayrımsız yayın olan bu zaferin seçkin safhası bir tane yegâne düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’da Reze Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Orhan Besili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrencilerin koşma okuyup halk oyunları gösterisi sunduğu izlence, merasim geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Cingöz Komutanlığı Komando Taburu merasim geçişi gerçekleştirdi.

Törene, SELIM Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin, İl Cingöz Komutanı Tugay Mehabetli Gemalmaz, İl Itimat Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile çalım müdürleri, politik partilerin temsilcileri ve şehit yakınları da katıldı.

Meydandaki törenin peşi sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp dua edildi.

Isparta

Isparta’dahi 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda Ilbay Vazıh Baruş, Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mustafa Alp, Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Baruş, tören birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları grubu eylem yaptı.

Merasim, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve merasim birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay Yüce Arslantaş’ın Valilikte kortej tebriklerini kabul etmesinin peşi sıra Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın eylem sunduğu programda, öğrenciler umum oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin boğaz yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: