Nazır Bitkisel, LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yatırım, istihdam, üretim ve dış satım odaklı Türkiye Iktisat Modeli’mizin anne amacı, ekonomimizin sürdürülebilir tahaccüm patikasına girmesini nail olmak, bodur vadede küresel sıkıntıları yeryüzü bağan hasarla giderilmiş ederken tafsilatlı vadede itidalli gelir tuzağını aşmaktır.” dedi.

Bitkisel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla düzenlenen LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, turizm, ekincilik ve uran kenti Yalova’birlikte bulunmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Millete hizmet uğrunda koydukları herhangi bir tuğlaya, attıkları rastgele adıma düşman olanlara temerrüt, yeni tesisler açmaya bitmeme edeceklerini belirten Bitkisel, DÜRÜST Tümen iktidarı süresince yerel kalkınmayı genişlik kebir ruzname maddeleri arasına aldıklarını kaydetti.

Nazır Nebati, Yalova’ya yapılan hizmetlere değinerek, “Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli kadar metropol kentlere yakınlığıyla nazirsiz ayrımsız konumda saha alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına da harıldamak şiarıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen en şişman proje olan Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nu ve Osmangazi Köprüsü’nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.” diyerek konuştu.

Yalova’nın ihracatta sonuç 20 yılda adeta şaha kalktığını anlatan Nebati, 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını Ağustos 2022 itibarıyla 51 kat artırarak 835 milyon dolar seviyesine yükselttiğini vurguladı.

Nebati, salgınla başlayıp Rusya- Ukrayna savaşıyla bitmeme fail sürecin toptan ekonomide birçok sorunun ortaya çıkmasına amil olduğunu belirterek, “Enflasyonla uğraşmak üzere birçok büyüklük Forma Bankası finansal sıkılaşmaya gitmiş, bu buut üstelik ekonomilerin sakinlik risklerinin anbean artmasına etken olmuştur. Söz Gelişi, Amerika bugün ustalık kendisine resesyondadır. Mütekâmil batı ülkelerindeki faiz artırımları yalnız kendilerinin sükûnet risklerini artırmıyor, ayrımsız zamanda, Mürekkep Milletler’in bile cemaziyelevvel belirttiği gibi, toptan ekonominin resesyona ve arkası sıra etraflı mütemadi durgunluğa girme riskini bile artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde toptan tehditleri fırsata yöneltme hedefiyle “Türkiye Iktisat Modeli”ni kurguladıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getiren Bitkisel, şöyle konuştu:

“Yatırım, istihdam, üretim ve dış satım odaklı Türkiye Tutum Modeli’mizin esas amacı, ekonomimizin sürdürülebilir büyüme patikasına girmesini çıkarmak, güdük vadede global sıkıntıları sunu bağan hasarla giderilmiş ederken ayrıntılı vadede itidalli dirimsel tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz selektif yüreklilik politikasıyla, kredilerin yaratıcı alanlarda değerlendirilmesini teşvik ediyoruz. Böylece firmalarımızın istihsal ve rakiplik gücünü artırarak küresel ayar zincirlerinden henüz çok nasip almalarını hedefliyoruz.”

“İhracatımız yıllık bazda rekor seviyededir”

Kaynak ve Maliye Bakanı, müstevli sonrasında dünya ekonomisinin heybetli bire bir değiş ve transformasyon sürecinden geçerken bu dönüşümü bir güzel takip ederek müstelzim bilcümle adımları atmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte paydaşlık sağladığı Iktisadi Transformasyon Zirvesi’nde, dünyanın ciharıyek yanından etkili akademisyenlerle tıpkısı araya geldiklerini ifade eden Bitkisel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz müşavere ve paylaşımlar, bizlere tıpkısı defa henüz Türkiye Iktisat Modeli’mizin ne büyüklüğünde yerinde ve bir zamanlar atık benzeri etap olduğunu teyit etmiştir. Zirvede, tedbir bakımından günümüzde, bölgeselleşme eğilimlerinin ağırbaşlı bastığı belirtilmiştir. Bu kapsamda Türkiye’nin kullanılmamış ekonomi modeliyle her an mütezayit üretim gücünün, ülkemizin büyük ayrımsız bölgesel tedarik merkezi haline gelmesini destekleyeceği açıktır. Oluşan bu tarihi vesile karşısında Türkiye’nin uyguladığı ekonomi politikalarının, gelişmekte olan ayrıksı ülkeler amacıyla üstelik tıpkısı müşabih oluşum edebileceğinin altı defalarca çizilmiştir. Sahiden, sürdürülebilir büyüme odaklı modelimizin yatırım, istihdam, istihsal ve ihracat tarafında son evre fazlalık sonuçlar verdiğine filhakika hepimiz bir süredir şehadet ediyoruz.”

Nazır Bitkisel, faziletli büyüme performansını 2022’nin önce iki çeyreğinde dahi sürdüren Türkiye’nin, önce çeyrekte yüzdelik 7,5 ve ikinci çeyrekte de yüzdelik 7,6 büyüyerek, müstevli öncesi dönemden bugüne G20 ülkeleri içinde bildirme iyi performans gösteren ülkelerden biri olduğunu belirterek şöyle bitmeme etti:

“Sair taraftan sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında muhteşem bir ses seda olan makine ve donatı yatırımları, 11 çeyrekten bu yana üst üste artmaya bitmeme etmiştir. Geçen sene istihdam artışımız 2,1 milyon sevimli olurken bu yılın önceki 7 ayında 613 bin yabanlık ilişik artışla ülkemiz, OECD üyeleri beyninde müstevli öncesi döneme bakarak istihdamını genişlik fazla artıran mutluluk olmayı başarmıştır. Salgın döneminde global ticaret, bazen korumacı politikalar ve tedarik zincirindeki aksamalardan aksi yönde etkilense da Eylül 2022 itibarıyla ihracatımız yıllık bazda 252,6 bilyon dolar ile kullanılmamış aynı rekor seviyededir.”

“Daima gündemi çarpıtacak kullanılmamış tıpkı gereç arayışındalar”

Dokuma ve amade giyim sektörünün faziletkâr istihdam sağlamasının yanında büyük oranda dış satım odaklı çalıştığını vurgulayan Bitkisel, Türkiye’nin 2021 yılı itibarıyla dünyanın 6’ncı şişman amade giysi ihracatçısı konumunda olduğunu kaydetti.

Nureddin Bitkisel, sektördeki birçok firmanın sonuç zamanlarda sınırları aşarak ancak dışında mağazalar açmaya üstelik başladığını anlatarak, “Streç istihsal yapısına erbap amade çul sektörümüzün, devletimizin sağladığı desteklerle efdal mülhak değere erbap mahsulat üreterek ihracatını daha dahi artıracağından on paralık şüphemiz yoktur. Girişimcilerimizin diğer sektörlerdeki yatırımlarını üstelik artırarak ülkemizin ayrımsız istihsal ekonomisi olmaya çevrilmiş hamlesine ulama sağlayacağına ve yeni büyüme fırsatlarını genişlik gür şekilde değerlendireceğine inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Akıbet yıllarda, istihdamda, dış satım ve büyümede elde edilen başarı ve kazanımların, özge ülkelerle kıyaslandığında parmakla gösterilecek nitelikte olduğunun altını çizen Icra Vekili Nebati, şunları kaydetti:

“Tam zıt global koşullara rağmen inançla ve çalma dökerek kaydettiğimiz başarıları sindiremeyen bazen çıkar odakları ve onların kavaracı elemanları zaman hop oturup hop kalkmaya bitmeme ediyorlar. Elde ettiğimiz umum kazanımların üzerini eksiltmek amacıyla daim gündemi çarpıtacak yeni tıpkı malzeme arayışındalar. Bu kişiler, kâin global gerçekler ve ülkemizin kendisine saf koşullarını analiz edip milletimize konkre projeler kazımak bir yana, çarpıtılmış düşüntülü açıklamalar ve şizoit matlup operasyonlarından apayrı tek himmet göstermiyor. Sonuç 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa kalkan, özgüvenini baştan kazanan milletimiz, sinsi kumpaslara ve bulaşık darbe girişimlerine elbette argıt vermediyse, bu iktisat tetikçilerine dahi katiyen prim vermeyecektir. Yalovalı kardeşlerimiz ve milletimizin beher ferdi bu basirete, bu akide ve iradeye sahiptir.”

“Pahalılık olduğu antlaşma onunla şüphesiz uğraş edeceğimizi mebzul biliriz”

Bu odakların millet karşısında tek sükse elde edemeyeceklerini kendilerinin üstelik çokça ferah bildiğini ifade fail Bitkisel, “Bu yüzden mesnetsiz ve düzeysiz saldırılarını çaresizce artırmaktan ayrıksı bire bir özdek da yapamıyorlar. Evet biz ne yapıyoruz? Sizlerle gelişigüzel ülkemize yıpranmamış tesisler kazandırıyor, toptan tehditleri fırsata çevirmek amacıyla birlikte azimle, kararlı ve vicdanlı adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Peki biz ne yapıyoruz? Dönüşen bu bakir dünyada Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizle birlikte, ‘Türkiye yüzyılı’nı yazmaya devam ediyoruz. Tam kalbimle inanıyorum ki Rabb’im, gösterdiğimiz bu gayretlerin mükafatlarını bizlere tabii vermeye devam edecek, kamer celi bayrağımız global arenada gelişigüzel sabık dönem elan yükseklere çıkacaktır.” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Bitkisel, hisse senedi adamıyla iş adamı gibi konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Bire Bir habbe tanesinin sulp kendisine toprakla buluşmasından tıpkısı başağa zahir gelişini saatlerce, günlerce anlatacak ayrımsız ekincilik, maraba anlayışıyla dilimize vurur söylemlerimiz. Tıpkı işçiyle otururuz, ekmeğimizi bu arada paylaşırız. Bire Bir hareket adamıyla oturur, onunla bu arada yürür, önündeki engelleri kaldırırız. Tıpkısı dar gelirliyle baş başa kaldığımızda ‘seni çokça iyi anlıyoruz’ deriz. Para Şişkinliği olduğu zaman onunla lacerem savaşım edeceğimizi ferah biliriz. Ülkenin 20 yılda nereden nereye geldiğini, sağladığımızı çok bol bire bir şekilde tabir etmeyi beceririz amma hem küçümseyici hem de mektepli kendisine tıpkısı üniversite hocasıyla bile oturup konuşurken ne dili lacerem ifade edeceğimizi bile çok dolgunca biliriz.

Siz manipülatif, düşüntülü, yalan dolan, hezeyanlarla sözlerinizi bitmeme ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya bitmeme edin. Siz trollerinizle, takipçilerinizin sayısını artıracak herhangi bir kalem işi yapın amma biz teorisinden dahi uygulamasından birlikte ve çıktılarıyla bile Türkiye Tutum Modeli’nin hemen Türkiye’ye değil, dünyaya iri bir örnek teşekkül edeceğini ve parçalanmamış dünyanın sancılı tıpkı şekilde geçtiği bu dönemi sunu gani şekilde geçeceğimizi biliyoruz.”

Vekil Nebati, LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi’ni Yalova’ya kazandıran firma yetkililerine bile teşekkürname etti.

Share: