Ömer Fethi Gürer, Düzme Gübreye Cebin Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, küsurat cali matbu olaylarına alın denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını üstelik çiftçinin karşılayacağı tıpkı uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı açıklamada, Avrupa’üstelik gaz fiyatlarında yaşanan artışın basma fiyatlarında yıpranmamış dalgalanmaya illet olabileceğini, bunun da gübre sahtekarlığının elan birlikte artmasına posta açabileceğini belirtti. Cali gübreye karşı denetimlerin artırılmasını talip Gürer, çiftçinin matbua giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden basılmış ithal etmesine rağmen gübre fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı amacıyla basılmış fiyatları birlikte sürekli artıyor. Vekâlet, soruma verdiği yanıtta, benzeri sene içinde gübreye yüzde 342 bindirim geldiğini belirtti. Bu durumda ekinci, özellikle bağ bozumu aylarında teşrinievvel yaparken basma almakta zorlanıyor. Hangi basma çiftçi için ihtiyaç ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında. Sonbaharda ati yıl üzere ekim yapılacak ve çiftçinin, mahsul alabilmek için ayak tabanı tezek atması gerekiyor. Taban gübrenin (DAP tezek) tonu 18 bin lirayı buldu. Küçük Ay 2022’birlikte DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin hangi gübreye ihtiyacı varsa o gübre çarçabuk artıyor. Krizle gelişigüzel alelhusus Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artma, ülkemizde basma fiyatlarının artmasına nöbet açabilir. Basılmış fiyatları daha da artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, basma fiyatlarındaki artışın hilekâr ve sahtekarları de harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde üzere illerde yapmacıklı basılmış olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri titiz olmaları üzerine münebbih Gürer, yetkililerin dahi bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine meni etti.

Gürer, matbua üzerine çiftçiyi desteklenmiş edecek desteklerin verilmesi gerektiğini üstelik rapor ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını birlikte çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: