Osmaniyeli Maraba: “Tarlalarımızı Herhalde Yıpranmamış Seneye Bankalar Eker”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Değirmenocağı köyü çiftçileri, İYİ Öğür Osmaniye İl Başkanı Serhat Kılıç’a “Tarlalarımızı herhalde eskimemiş seneye bankalar eker. Bankalar tamamen örümce zıkkım gibi örmüş. Bu çiftçiyi, bu topraktan ekmek yiyen insanları dilenciliğe mahkum edecekler” diye ekonomik krizden yakındı. Kılıç, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) seçme hava yapmadığını belirterek, çiftçinin bunaltıcı anlamda sıkıntıda olduğunu söyledi.

İYİ Fırka Osmaniye İl Başkanı Serhat Tığ ve organizasyon yöneticileri, Değirmenocağı köyünde akdarı hasadı yapan çiftçileri mülakat etti. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıç, şunları söyledi:

“Bugün Çukurova’mızın hasat bölgesindeyiz, şu an Değirmenocağı köyündeyiz. Akdarı hasadı özne çiftçilerimizle beraberiz. Çiftçilerimiz hastalıklı, çiftçilerimiz kapalı maalesef. 5 bin 700 lira üzere benzeri açıklayan fiyattan hiç mutlu değil çiftçilerimiz. Geçen yıla göre baktığımızda maliyetlerde yüzdelik 300, yüzdelik 400 ‘e vasıl artışlar bulunan. Kıyasladığımızda geçen yıla bakarak 3 teklik olan basılmış şu dakika 15 -16 liraya kadar dayanmış. 6-7 teklik olan mazot şu dakika itibariyle esbak akşamki mevrut zamla birlikte 26 liralık oldu.

“TMO BILEN YAPMIYOR”

Açıklayan tıpkısı kıymet çiftçinin ölüm fermanını imzalamaktır, eksantrik bir özdek değil. Şu an itibariyle maliyetleri hesapladığında genişlik az mısırın 7 liralık olması gerekiyor. 7 liranın şeş zarardır.5 bin 700 açıklandı amma 5 bin 700 ‘e bile hava yapılmıyor şu dakika, 5 bin 200, 5 bin 300 arası alım yapılıyor, şu dakika tüccarların elinde çiftçilerimiz. TMO gelişigüzel gelgel yapmıyor şu zaman itibariyle. Kapalı durumda çiftçilerimiz güç anlamda kapalı durumda. İşin içinden çıkamadıklarını belirtiyorlar. Bu fiyatların tekrardan yeniden düzenlenmesi gerekiyor yoksa çiftçilerimizin ölüm fermanını imza etmek zorunda kalıyoruz.”

“TARLALARI SENEYE BANKALAR EKER”

Hayvancılık ve rençperlik fail Şerafettin Ödüget, “Hem hayvancılık yapıyorum hem çiftçilik yapıyorum. Güzeşte yıl 105 liraya 110 liraya almış olduğum hayvan yemi şuan 350 liralık, almakta ve yedirmekte zorluk çekiyoruz. Ottan çöpten hayvanlarımıza bakmaya çalışıyoruz. Fazlalık rençperlik, tarlalarımızı herhalde kullanılmamış seneye bankalar eker. Bankalar ağız ağıza örümcek zehir kabil örmüş. Bambaşka diyecek tıpkı husus var mı, beş altı diyeyim çokça anlayın” şeklinde konuştu.

“DİLENCİLİĞE MAHKUM EDECEKLER”

Bire Bir apayrı maraba Anlaklı Kaçar, “Bizim yapacağımız tek özdek kalmadı imdi rençperlik konusunda. Aldığımız basılmış 1500 teklik, aldığımız matbu 1200 liralık, nasıl yapacağız? Ayak Tabanı fiyat deşifre 5 bin 700, düzlük namevcut idarehane almıyor. Bu çiftçiyi bu topraktan ekmek yiyen insanları dilenciliğe mahkum edecekler. Süt 6 lira veya 7 liraydı şimdi olmuş 26 teklik, tarlamıza gidemiyoruz. Basılmış fiyatlarıda daha faziletkâr. Ego 1500 liraya kaurit tutkalı aldım, 1200 liraya ayak tabanı gübresi aldım bu yıl. Güzeşte senekinin üç acımasız dört zalimce” dedi.

“ZİRAİ İLAÇLARDA YÜZDE 300 YÜZDELIK 400 ARTIŞ OLDU”

Tarımsal deva bayii Mehmet Demir ise “Tığ çiftçimizin hasadında terviç etmek için Değirmenocağı’nda hasat sırasında çiftçimizi ziyarete geldik. Çiftçimizin sorunlarını dinliyoruz ki mesail kamu çiftçilerin sorunuyla tıpkı. Geçen yıl 6-7 lira olan mazot fiyatlarının 4-5 katına çıkması, geçen yılki matbua fiyatlarının 4-5 katına çıkması. Ego tarımsal deva bayiliği de yapıyorum, gübrelerde üstelik bire bir şekilde. Zira ilaçlarında yüzde 300 ile 400 artma var. Ama çiftçinin ürettiği mısırı yani mısıra baktığımızda mısırdaki eşit artışı yüzde yüz de değil. Şevket bölüm kendisine açıkladığı nicelik 5 bin 700 liralık. Ancak şube depolarımız meşgul diye niteleyerek şu dakika mısır alımı yapmıyor. Darı alımını hemen tüccarlar yapıyor. Tüccarlarda istikrarın mebzul olmadığından, ahenktar aynı muvazene olmadığından, devletin açıkladığı rakam üzerinden alış yapmıyorlar. Aldıkları rakam 5 bin 200 ile 5 bin 300 arası. Tabii aynı üstelik çiftçide şöyle bire bir dava var. Şayet bu mısırda nem olayı 14 ‘ün üzerine çıkarsa 15’in üzerine çıkarsa tecimen katıksız olaraktan gönen farkı olarak gelişigüzel gönen amacıyla 10 kuruş kesme yapıyor. Yani üç rutubet olması gerekenin üstünde olduğu devir rençper bunu 5 bin 300 değil da 5 bin liraya satacak. Yani devletimizin açıkladığı 5 bin 700 üzere tıpkısı rakamın hiçbir aslı bulunmayan. 5 bin 700 olduğu antlaşma dahi bir iki eski dediğim oranlarla kıyasladığımızda yüzde 300, yüzdelik 400 giderlerin hepsinde zam var, hepsinde artış var. Akdarı fiyatlarında bu büyüklüğünde çoğalma bulunmayan. Çiftçimiz şu anda çöp tenekesi durumda” diye niteleyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Mısır tarlası detaylar

Serhat Tığ

Şerafettin Ödüget

Zeki Kaçar

Mehmet ÇıpaShare: