Oyuntu taşları birlikte remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya üstelik var 7 bin liraya dahi

Sonuç dönemde arka arkaya gelen zamlardan, hece taşı fiyatları bile nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bire bir çukur mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada uymazlık gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden enteresan talepler bile geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazen müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden sonraları tarih eklenip ati dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Oyuntu taşlarındaki çoğalma üzerine açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Maruf, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Mezar takımını güzeşte yıl bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Deminden ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı en bağan 7 bin TL. Genişlik faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en üst bindirim yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar eliyle enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Geçer Akçe, “Elan evvel yakını yordamsız eşhas, mezarı açabilir misiniz temizlemek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Aynı dahi ara sıra vatandaşlar ölmeden geçmiş çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, ebedî uyku yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’birlikte mütenevvi keyfiyet ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında zevk kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine topluluk olan Türkiye’da, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca degaje aynı bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Iye Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Rum yüzde 11, Şarki Anadolu, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde tahminî bin 500 nüsha katıksız taş ocağı, üretimevi ölçeğinde hayatiyet gösteren 2 bin üretim, orta ve siftinlik ölçekli 9 bin atölye neşelilik gösteriyor. Üretimin genişlik çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, tam üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu değişik iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: