Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta pancar sökümünün başlaması ile ortaya sâdır faziletli rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde çükündür sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker pancarlarının yerey altından çıkartılması ile ortaya kazanç erdemli rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler çükündür fiyatlarında da iyileştirme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme yakın alanda pancar ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda ilk teşrin yapmıştık. Geçtiğimiz sene ki istenmeyen şartlardan ortalık üretimimizi nısıf yarıya düşürdük. Verimli düzgün tarlaları günâşık üretimine ayırdık. Anaforlu ve yalman yerleri çükündür üretimi üzere değerlendirdik. Buna karşın 8 tona mail aynı hasat gerçekleştirdik. Bu miktar gani. Cenabı Allah’ın rahmeti artağan, verimimiz fena hâlde. Şuan üzere tıpkı sıkıntımız namevcut” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını belirten Mavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 şahsiyet tıpkı ekip olarak pancar sökümü için Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden belde şükretti.

Sivas’ta pancar sökümünün ay sonuna büyüklüğünde sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı müstahsil söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara feda etmek zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: