Reisicumhur Erdoğan Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilgilendiren, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Demokratlık, hak ve özgürlükler konusunda ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep etkili tutuklarını dile getiren Erdoğan, her programlarında çeşitli kesimlere yönelik konuşu ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylece 2023 hedeflerine akilane sakıncasız adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü bakanlar kurulu toplantısında da bu çerçevede bakir değerlendirmeler yaptıklarını, eskimemiş çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, ayrımsız süre geçmiş duyurduğumuz, milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin hisse senedi yeri kazandırma amacını haiz ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki son gelişmelerle ilgilendiren. Bilindiği kadar toplumsal hane projeleri, hükümetlerimizin evvel gününden itibaren yer çok ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz tıpkı icraatımızdır. Sonuç dönemde bölük, icar ve emlak fiyatlarındaki istikrarsız yükselişler, bizi yeni ve henüz büyük tıpkı atılıma yöneltti.” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının ardından, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, yekpare şartları adına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların daha bile artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin sunma şişman içtimai hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen sakil sargı bizi henüz gelecek adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 bin olan hane sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 sene içinde adalet sahiplerine teslim edeceğiz. Hane inşası gayeli yer sayısını bile 1 milyona tarh kararı aldığımızı bir müddet önce duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişkin hazırlıkları tamamladı. Yani ne şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını yapmak aracılığıyla bu arsalarımızı da hazırladık. Arsa yerlerini yüzdelik 40’ı şehir merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabii bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna göre şekillenmektedir. Bölük gayeli arsaların 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’üstelik, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Ayrıksı şehirlerimizdeki arsa sayıları da arazi uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem de arsaya başvurabileceğini fakat değersiz ikisi birdenbire çıkarsa yemeden içmeden birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı yer akıllıca şartlarla, ikbal huzuru süresince oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Arsa fiyatlarını, piyasa bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üstüne ayrımsız an önce evlerini yapabilmelerine da bindi vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sadece ülkemizin değil, belki da dünyanın sunu şişman içtimai büyüklük uygulaması olan bu projeye alay malay parselleri birlikte karışma ediyoruz. Yan Yana parsellerdeki doğruluk sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada bölük düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller birlikte medar pozitif 4 veya 5 zalimce geçmeyecek şekilde düz yazı edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla bile gelişim birliğine gidilecek. Göz amaçlı arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını çatlak ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene zarfında bitecek. Mutlak parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle TOKİ’nin faizsiz ifa modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri üstelik 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, sosyal konutların inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Özge illerde de acul tıpkı şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hisse senedi yerinin önce etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin aksiyon yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare beyninde değişen bu hareket yerleri, 350 bin liradan başlayan eşit, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Takkadak bu iş yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Serencam kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı göz sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde öğün açacağı iktisadi hareketlilik 2 trilyon liraya ulaşacak. Herhangi Bir TOKİ projesi kadar bu kampanya de hususi sektörün göz yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın aynı kat elan ülkemize, milletimize ve hele hak sahiplerimize doğru olmasını diliyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, tıpkı erim üstelik üniversite öğrencilerine isnat etmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye-talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri için erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 yol verilecek bu bindi yardımıyla, tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara temas yük getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Esnafımız amacıyla 100 bilyon lira benzeri cesaret kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara dahi müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, değme dönemde olduğu kabilinden salgın ve çarpışma şartlarının bozukluk olduğu mütehammil süreçte de esnaf ve sanatkarların yanı sıra olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı düzlük verdiklerine belen eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız kadın müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 bilyon liranın üstünde ayrımsız asıl kullanmıştır. Gençlerimiz üzere türlü esame altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin güç 10 bilyon liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi dahi cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız eskimemiş bire bir güven destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank eliyle 60 ay vadeyle ve yüzdelik 7,5 faiz oranıyla yararlanma edebilecekleri 100 milyar lira aynı cesaret kampanyası başlatıyoruz. Yemeden Içmeden bununla kalmıyor, güven arka limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, gelişim yeri edindirme ve araç kredisi limitlerini de 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin rate faizli emniyet limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan yüreklilik kullanıp birlikte takibe düşen esnaflarımıza 6 ayak tabanı büyüklüğünde gabi ödemesiz, 36 ayak tabanı kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz. Yekpare bu kolaylıkların esnafımıza yalabık olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: