Sinop bilgelik: Tarihi Sinop Mahbes ve Müzesi ziyaretçilerini ağırlamak için devir sayıyor

Avrupa Birliği’nin desteğiyle Ekin ve Turizm Bakanlığınca yürütülen yenileme çalışmalarının yüzde 95’i tamamlanan Tarihi Sinop Dam ve Müzesi, yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

İki almanak restorasyon çalışmalarının peşi sıra Tarihi Sinop Mahpushane ve Müzesi eskimemiş yılda kapılarını ziyaretçilere açacak.

Arkeolojik verilere bakarak, cezaevinin etrafını çevreleyen kalenin tarihi geçmişi 4 bin yıla dayanıyor. 14. yüzyılda zindan namına kullanılmaya başlanan yapının o döneme ilgili izleri bile bibi ayakta duruyor.

Resmi adına 1887 yılında cezaevine dönüştürülen ve ara sıra ünlü edip ve şairlerin da ayrımsız dolaşma kaldığı bina, 1999’bile müzeye çevrildi.

Üç tarafı denizle çevreli olduğu amacıyla, kaçılması imkansız gözüyle bakılan Unvan Francisco açıklarındaki ada cezaevi Alkatraz’a benzetilen Tarihi Sinop Mahpushane “Anadolu’nun Alkatraz’ı” diyerek adlandırılıyor.

Müzeye dönüştürüldüğü 1999 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan tarihi yapının aslına uygun şekliyle restore edilmesi için 2020 yılında başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Avrupa Birliği’nce desteklenen yenileme çalışmaları kapsamında Tarihi Sinop Mapushane ve Müzesi zarfında demokratlık müzesi, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı alanlar ile deniz müzesi oluşturuluyor.

“Haddinden Fazla düşkünlük edilen kebir aynı destinasyon”

İl Firez ve Turizm Müdürü Metanetli Süren, AA muhabirine, cezaevinin Türkiye’nin genişlik haddinden fazla ülfet edilen 5 destinasyonundan biri haline geldiğini söyledi.

Tarihi cezaevinin yaklaşık 2 yıldır ziyarete sınırlı olduğunu belirten Süren, “Haddinden Fazla zül edilen, çokça görülüp gezilmek istenen makro aynı destinasyonumuz. ‘Tarihi Sinop Kodes’ni bu büyüklüğünde önemli kılan nedir?’ diyecek olursak, antik dönemden beri kontrollü ayrımsız yerleşme yeri olan, üç tarafı surlarla dönük, 7 kapısı, 11 burcuyla korunaklı aynı dirim merkezi olan antika Sinop, bir dirim alanı.” dedi.

Hapis ve müzenin muhtelif koğuşlardan, sıkı düzen hücrelerinden, yavru cezaevinden oluşan benzeri yerleşke olduğunu anlatan Süren, tarihi yapının 1997 yılına büyüklüğünde Hak Bakanlığı vasıtasıyla dam kendisine kullanıldığını kaydetti.

Restorasyon çalışmalarında büyük bir meydanlık tekmil edildiğini dile getiren Süren, şunları kaydetti:

“Ev ayında ziyarete açmayı planlıyoruz. Dam restorasyon zımnında kapatıldıktan sonra kamuoyu yoluyla çok zaaf edildi. Turlar ve ferdî ziyaretçiler cezaevinin meydanda olup olmadığına bakarak Sinop’a gelmeyi düşündüler. Şu anda yüzde 95 icraat tamamlandı. Geçici kabul safhasına geldi diyebiliriz. Belde düzenlemesi ve rekreasyon çalışmaları bitmeme ediyor. Fonksiyonlandırma çalışmalarımız da bir yandan bitmeme ediyor. Burada yaşananlarla ilgili ayrımsız kafa oluşturacak şekilde cezaevini anıların yaşatıldığı aynı hars ve musahabe merkezine, müze ve harabelik hesabına gine kavuşturacağız.”

Share: