TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Murahhas Cinayetinin Günlük Siyasal Hesaplara Maşa Edilmesine Izin Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Huzur Sağkan, sakat Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Murahhas’nin öldürülmesiyle ait davada mahkemenin çarkıt Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit yerine dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilişik “Bire Bir tanığın dinlenmesi kararı verildikten bilahare ara kararla tek gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden fikir çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Delege cinayetinin günlük politik hesaplara maşa edilmesine cevaz etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Varlık Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Aziz ile Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Delege davasında mahkemenin çarkıt Başbakan ve Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit namına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgilendiren ortak matbuat açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Elçi’nin eşi avukat Türkan Elçi, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve çokça sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor ki tıpkı entelekt yapılıyormuş kadar gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan defans makamı bile alet olsun. Meğerse biz hep adaletli yargılanma hakkını savunduk, bugün da benzeri noktada duruyoruz. Tahir Elçi’nin katilleri ortaya çıkartılıp yeryüzü sakil cezayı alana büyüklüğünde üstelik tıpkı noktada durmaya devam edeceğiz. Bu yargılamanın sormaca ve takibat aşamalarının esasen sonuna hukuksuzlukla devam ettiğini yüz kere kere izah etmeye çalıştık. Ancak mahkemenin aldığı son değişmeyen, süreci kamu çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Ayrımsız tanığın dinlenmesi kararı verildikten bilahare açıklık kararla hiçbir gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden düşünce çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Murahhas cinayetinin günce siyasi hesaplara aygıt edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp adalet ettiği cezaya çarptırılana kadar Diyarbakır Baromuzun beraberinde, meslektaşlarımızın birlikte olmaya devam edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren üstelik tanık dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde fikir kullanan Diyarbakır 10. Korkulu Ukubet Mahkemesi üyelerini, Tahir Murahhas davasından çekilmeye davet etti.

Share: