TED’İN 41’İNCİ MEŞALESİ BANDIRMA’DA YANDI

Balıkesir’in Bandırma İlçesinde Türk Eğitim Derneği’nin (TED) 41’inci kolejinin kuruluşu törenle gerçekleştirildi. Törene, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, Bandırma Kaymakamı Açık Deniz Aksakal, Erdek Kaymakamı Atakan Atasoy, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Kele, TED Umumi Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Bandırma Koleji Kurucusu Tasavvur Ercili ile haddinden fazla sayıda davetli ve veli katıldı.

Açılışta mütekellim Selçuk Pehlivanoğlu, ‘Bize sorumluluklar mevdu, bu domuzuna vatanın kurduğu yetişek alanındaki ilk sivil toplum örgütü olma sorumlulukları verilmiş. Evvel bize denmiş kim ‘bu milletin evlatları misyoner okullarının elinde’ 1920’lerde Türkiye’nin tamamında 28 kıta lise var, 500’ün üzerinde misyoner okulu var ama evlatlarımızın oraya gitmemesi üzere nitelikli eğitim vermeniz lazım demişler. Yabancı dilde eğitim vermekten biperva amma milli şuurdan uzaklaşmadan eğitim vermekten bahsediyorum. Onun içindir ki bir numara görevimiz ülkenin gelişigüzel tarafına meşalemizi germek olmuş. İkinci yerine bize demişler kim takkadak imkanı olan insanları değil, imkanı sıfır insanları buyurmak zorundasınız. Çünkü sokakta düğürcük satanın çocuğunun gözündeki pırıltı öz halis evlatlarımıza adil yakınlıkta olmazsa bu ülkenin, bu milletin zenginlik içindeki geleceğinden bahsedemeyiz. Onun içindir ki biz hem okullarımızda burslar hem de genel merkez yerine bursalar veriyoruz ve ilkokuldan aldığımız mali imkanı sıfır öğrencilerimizi üniversitenin sonuna büyüklüğünde okutuyoruz.Allah’ıma şükürler olsun ki bugün 4 bin evladımıza el uzatıyoruz. Bunların kısaca yüzde 35-40 tababet kazanıyor, tıpkı o kadarı mühendislik kazanıyor ama gelişigüzel şeyden önemlisi bu yurt koca kazanıyor, bunu unutmayalım. Ego seçkin ahit ulusal kanallarda söylüyorum; Şayet rahmetli babam ilkokulda oradan kalkıp Ankara’daki Kızılay Şefkatlilik Yurdunda kalmasaydı, elindeki aşındırmak karnesiyle Hergele Meydanı’na seçkin çevrim aşındırmak yemek üzere yürümese ego burada değildim. Dolayısıyla benim çocuğum kadar milletin çocuklarına derece vermezsek üste onlara fazla değer vermezsek, onlara ehil çıkmazsak bu ülkenin geleceğinden bahsedemeyiz. Tabii kim meşrut vatanını, toprağını, insanını dost bir yetiştirebilmek. İnsanları ensesi kalın geda diye ayırmadan, nerede doğdu nerede oturuyor diye ayrıştırmadan, annesinin babasının giysi tarzı lacerem diye niteleyerek parçalamadan ama değerlerine kapalı, ilkelerle donatılmış fertler yetiştirmekten bahsediyorum” dedi.

“4 BİN EVLADIMIZA AHALI UZATIYORUZ”

Kaynakların makul kullanılmasına vurgu işleyen Pehlivanoğlu, “Zaman Türk Yetişek Derneği adına Milli Eğitim Bakanlığımızla karye okullarındaki kestirmece 650 köy öğretmeniyleyiz. Kadın köy öğretmenlerine, akademik toplumsal bindi programı uyguluyoruz. Bugün Milli Terbiye Bakanlığımızla bu arada başarısız okulları kudretli boşaltmak amacıyla pahal miktarda projeler gerçekleştiriyoruz. Tığ zira bu ilkenin geçmiş sivil toplum örgütüyüz. Allah felek ederse dokunmadık çocuk bırakmamaya çalışıyoruz. Burada velililerimiz varsa çocuklarımızın giydiği herhangi bir kıyafetten kazandığımız akıbet kuruşuna büyüklüğünde seçkin şeyi bu ülkenin imkanı olmayan çocuklarına harcıyoruz ve helal olsun diyoruz. Anne üçüncü meselemiz; eğitimdeki toplumsal adalettir. Maatteessüf ülkemizde, bu pir vatanda bibi sunma şişman toplumsal adaletsizliği eğitimde yaşıyoruz. Testle tost arasına sıkıştırılmış, zihinsel bir soykırımla kazara muhatap yakalanmış, tıpkısı yavru yetiştirmeye çalışıyoruz ama unuttuğumuz benzeri incelik var. 21’nci yüzyılda hiçbir cenk silahla yapılmıyor, zihinle yapılıyor. bir tane Nobel almış değerimiz ve kıymetimiz adına 1000 sunum olması gerektiğini unutmamalıyız. Devletimiz arz büyük kaynağı eğitime harcıyor amma çıktıyı ongun görmek zorundayız. Kaynaklarımızı doğru görmek mecburiyetindeyiz. Evlatlarımızı kurslara mahkum değil, okullara bağlı, öğretmenlerin eşsiz olduğu, okulun bulunmaz olduğu aynı yapıya kavuşturmak mecburiyetindeyiz. Hayatlarının tahavvül noktalarını iki lime sınavı geçmeye tahsis etmek mecburiyetinde bırakılan, annelerin kolunda kalmış biricik bileziği kıymak mecburiyetinde bırakılmayan eğitim bilimi sistemlerine ihtiyacımız var. Ego millî kanallarda üstelik söylüyorum. Eğitim Bilimi alanında dikkat etmemiz gereken özdek binlerce sorunumuz namevcut. Yetişek olsun, herkes olsun kâfi. Eğitime ihtiyacımız var, sisteme ihtiyacımız var. Çünkü unutmayalım kim bu milletin evlatları bize emanettir. Kaynağa harcadığımız kadar çıktıya kadın olduğumuzu unutmayalım. Eğitimde toplumsal adaleti ulaşmak amacıyla imkanı olmayan çocuklarımızı kalifiye eğitmemiz gerekir. Türk Yetişek Derneğindeki yetişek sistemi şudur; bize göre değerleri sıfır ayrımsız sosyete yaşamaz. Nedir değer? İnancı ve kültürü olmayan aynı cemiyet yaşamaz. Bize bakarak cumhuriyet kazanımlarıyla donatılmamış bir toplumda varlık bulamaz. Bu nedir? züppe olmadan görgülü olmaktır. Çağdaşlığı yakalayıp, değerlerinde ilkelerinle ileriye yürümektir” diyerek konuştu. TUKSAL: KARARLIYIZ, İNANÇLIYIZ

TED Bandırma Koleji Müessis Vekili Ayben Ercili Tuksal birlikte konuşmasında eğitimin önemine belen ederek şunları söyledi:

‘İnsanlar amacıyla ant haddinden fazla değerlidir. Bu değerli zamanınızı bize ayırdığınız amacıyla çokça teşekkürname ederiz. Sizleri okulumuzda görmekten çok mutluyuz. Zaman alay malay yürüyeceğimiz bu yolda evvel adımı atmanın verdiği heyecanı sizlerle tutmak istiyorum. Geleceğin Mimarları Değerli öğretmenlerimiz, gözlerinizdeki rüya ışıkları ile sizlere gönül edilen, bu banal kalplerin hayata hazırlanmasında sunu nazik kanıt sizler olacaksınız. Bizim görevimiz de yarınlarımız üzere bugünün amiyane yüreklerini yer mebzul şekilde yemlemek ve bilgiyle donatmaktır. Varlığınız bizim yeryüzü büyük gücümüzdür. Siz sahne edeceksiniz biz hayalinizdeki hedefe giden yolu mensur edeceğiz. Hepimiz, sunturlu vatanımızın hayatiyetli, malta eriği düzenine bukanak uydurmuş, muasır medeniyet çizgisini aşmış ve değme alanda nazik ülkeler ile rekabet edebilecek noktaya mevrut tıpkısı durumda olmasını istiyor, bunun üzere himmet ediyoruz. Türk Terbiye Derneği’nin 41.meşalesini taşımaktan haysiyet duyuyoruz. Ted meşalesini ülkemize reva şekilde derneğimizin önderliğinde taşıyacağımıza kortej veriyoruz. İddialıyız, kararlıyız, inançlıyız, biz Ted’liyiz. Gelecek bizim, ati hepimizin. Umutlarımız çocuklarımızla yeşerecek.’

Vali Şıldak, Başkan Yılmaz, Ilçebay Evliya ve Şehremini Miğfer Tosun üstelik açılışta birer müracaat yaparak hayırlı olması dileklerinde bulundu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin peşi sıra tören düzeni üyeleri okulda öğrencilere sunulan sınıfları gezerek eğitim, talim konusunda yetkililerden vukuf aldı.Share: