Bandırma Cumhuriyet Altını Meydanı’nda 3X3 Basket Heyecanı

Bandırma Belediyesi, Türkiye’da ilk defa arsıulusal statüde planlı 3X3 Basket Turnuvası’na ocak sahipliği yaptı. 9-11 Ilkgüz 2022 tarihleri ortada Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen turnuva, çalkantı kırcı anlara hayalet oldu.

2010 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde planlı Acun Basket Şampiyonası’nda, gümüş madalya ile dünya 2’ncisi olan Milli Takımın kadrosunda düzlük düzlük Sinan Güler’in, Güler Legacy takımıyla şekil giyerek savaş ettiği Bandırma’daki turnuvaya, seçme yaştan sporsever iri bandaj gösterdi.

9 Ilkgüz’da Şehremini Miğfer Boğa’un 3 sayılık atışıyla başlayan Bandırma 3X3 Uluslararası Basket Turnuvası’nın bir numara ve ikinci gününde, Bandırma ve mümasil çevresinden katılan sporcuların oluşturduğu toplan 24 takım, Yıldızlar, Çoluk Çocuk ve Kibar kategorisinde kadro maçları oynadı. Turnuvanın son haset olan 11 Eylül muamele haset oynan takım bitiş maçlarında; Yıldızlar kategorisinin şampiyonu Bandırma Gelişim, Çoluk Çocuk kategorisinin şampiyonu Dereboyu Spor, Kibar kategorisinin şampiyonu ise Kale17 Mado oldu.

Kupa ve madalyaları dışında Yıldızlar’ın şampiyonu Bandırma Iş 1.000 TL, Çoluk Çocuk’in şampiyonu Dereboyu Spor 2.000 TL ve Kibar’in şampiyonu Kale17 Mado 4.000 TL servet ödülü kazandı.

Asıl şişman galeyan turnuvanın ikinci günü olan 10 Eylül cumartesi dönme oynanan yöre eleme maçlarında yaşandı. Dolay eliminasyon maçlarının böylecene dört Türk takımı; Bozuk Basketçiler, Çiçekler, Euro 3X3 ve Inferno bitiş maçlarına iltihak hakkı kazandı. TBF yönetiminde Türkiye’birlikte oynanan 3X3 Basket maçlarında yer yüksek puanları alan ve FIBA resmi sıralamasında da vadi bulan dört Türk takımı; Alsancak Premium, Güler Legacy, Manisa Premium GYM ve Egesit İnşaat takımlarından ayrıksı; Azerbaycan 3X3 Basket Milli Takımı ALO Basketbol U23, gine tıpkı Azeri takım olan Pro Basket Bakü ve iki Alman takımı Team KÖLN ile Team DITS Germany’nin üstelik karışma olmasıyla Bandırma Arsıulusal 3X3 Basketbol Turnuvası final maçları, 11 Eylül Aksata haset yapıldı.

Oynanan maçlarda alınan puanların resmi FIBA sıralamasına girdiği Bandırma Uluslararası 3X3 Basket Turnuvası’nın sonunda Güler Legacy bir numara, Eski Basketçiler ikinci, Alsancak Premium üçüncü, Inferno ise dördüncü oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve madalya dışında para ödülü birlikte verildi. Böke Güler Legacy 20.000 TL, 2. olan Eski Basketçiler 14.000 TL, 3. olan Alsancak Premium 8.000 TL, 4. olan Inferno ise 4.000 TL dünyalık ödülünün sahibi oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve ödüllerini arz fail Şehremini Miğfer Kele, merasim sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünyada 2010 yılından bu yana balaban benzeri aceleten yayılan ve çokça müstehap, kasırga ve eğlencenin dozunun on paralık düşmediği 3X3 Basket Turnuvasını biz dahi şehrimizde ayırmak istedik. Bandırmamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü olması dolayısıyla hedefimizi biraz henüz yükselterek, turnuvanın uluslararası kategoride olmasına karar verdik. Bandırma Belediyesi kendisine arsıulusal kategoride Türkiye’birlikte ilk kez ve Bandırma Cumhuriyet Meydanımızda gerçekleştirdiğimiz 3X3 Basketbol Turnuvası’na katılan kül sporcularımıza, hele Can Azerbaycan’dan ve tarihi, kültürel bağlarımız olan Almanya’dan gelerek turnuvamıza katılan, mücadeleleri ve centilmenlikleriyle hepimizin gönlünü de kazanan misafir sporcularımıza, maçları çokça adaletli bire bir biçimde yöneten TBF hakemlerimize, turnuvanın mecmu ve problemsiz gerçekleşmesini sağlayan nazik ekibimize ve tabiatıyla düzenlediğimiz Bandırma Arsıulusal 3X3 Basketbol Turnuvasına 7’den 70’e şişman ilişki gösteren eşsiz hemşehrilerim, Bandırmalı basketbolseverlere haddinden fazla teşekkür ediyorum.

Turnuvamızın finalinden eksiksiz dünyaya, sporun birleştirici ruhuyla; hazar, kardeşlik, muadele, adalet, özgürlük, kayırıcı haklarına ve doğaya saygı diliyorum.”

Share: