Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi? Bilirkişi isimden öngörüler geldi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, kızıl fiyatlarındaki düşüşün eğreti olduğunu, bu fiyatlardan altına envestisman yapmanın ilerleyici zamanda yatırımcıya kazandırabileceğini söyledi.

“ALTIN AHZETMEK İÇİN FIRSAT”

Yaz sezonunun bitmesinin zer fiyatlarının düşmesinde enerjik olduğunu belirten Özman, “Sezon bittiği için Türkiye’dahi ve dünyada değerli talebi düşmeye başlıyor. Yaz sezonu bitince altına murat düştüğü için bu aylarda fiyatların düşmesi normal. Şu anda dünyada yıldızı ışıldak yatırım aracı Amerikan doları. FED’in faiz artışları doların değerini yükseltti. Dolar-euro paritesinde da bunu görüyorsunuz. Dolara ilginin artması üstelik altına olan talebi düşürüyor. Bu düşüş, gücük mütemadi ayrımsız düşüş. Dünyadaki bu enflasyonist ortamda altın fiyatlarının çokça fazla düşmesi gibi değil. Bence bu düşüşler kızıl ahzetmek için benzeri punt. Altının ONS’unun bin 700 doların aşağısına düşmesiyle yatırımcılara tavsiyem, bu fiyatlardan altın alınmasıdır” dedi.

“BU DÜŞÜŞLER SPEKÜLATİF”

Altın fiyatlarındaki düşüşün etraflı mütemadi olmayacağını savunan Özman, “Altındaki bu düşüşler kurgusal. Bu fırsat, değerli alınarak değerlendirilebilir. Dünyada gelişigüzel şeyin fiyatı artıyor. Erke, iş, işletme, kira fiyatları çok faziletkâr. Bunlara koşut olarak altının topraktan çıkartma maliyetleri birlikte artıyor. Rusya- Ukrayna krizinden periferi Rus altın rafinerileri Avrupa’ya koca yapamıyorlar. Ondan belde kızıl arzında bile tıpkısı yük var. Şişkinlik bu büyüklüğünde yüksekken, zer arzında etki varken fiyatların dünya pazarında bu rakamların altına düşmesine imkan bulunmayan. Bence bu düşük fiyatlarla zer alınıp fırsata çevrilmeli” diye niteleyerek konuştu.

Share: