CHP Umumi Başkan Yardımcısı Akın’dan “içtimai ev projesi” açıklaması Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Atak, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla açıklanan sosyal basamak projesine ilgilendiren, “Incitici fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen ev sorununa hal olamayacaklar.” görüşünü savundu.

Atak, kayıtlı açıklamasında, iktidarın vatandaşlara TOKİ projesiyle 2+1 konutları maaş 2 bin 280 liradan, 3+1 konutları ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu anımsattı.

“Vatandaşların 20 yıl kadar detaylı müddet borçlandıran ve kıt yetinme geçinmeye maruz bırakan projeyi ‘yüzyılın projesi’ yerine ortaya koyabilecek bir tane iktidarın, YANLIŞSIZ Fırka iktidarı olacağını” kaydeden Atak, “Hatırlatalım. Bundan yekpare 3 sene evvel Vekil Patent Albayrak ‘güçlükle gelirlilere’, ‘asgari ücretlilere’ konut müjdesi vermişti. 20 yıl vadeli bağan faizli kredi verilen bir finansman modeli ile vatandaşın eş sahibi yapılacağını vadeden kuvvet vatandaşı karı sahibi değil ama vecibe sahibi yaptı. Demin de vatandaşı borçlandırmak üzerine yerleşmiş tıpkısı sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar.” görüşünü aktardı.

Akış, şunları kaydetti:

“Ev sahibi olanlar eskimemiş ev sahibi olabilirken tek evi olmayan mikro gelirliler bu erk döneminde gine ev sahibi olamıyor. Yani YANLIŞSIZ Fırka iktidarı sıkıntılı gelirliyi ev sahibi yapmıyor. TOKİ serencam 20 yılda 1 milyona mail toplumsal ev inşa ettiğini söylüyor. Fakat bu konutların yoksul evet da yetersiz gelirlilerin sahibi olduğunu göstermiyor. TOKİ’nin toplumsal hane projeleri site yoksullarına üstelik seçenekler sunuyor fakat bu seçenekler verimsiz vatandaşlarımız üzere tek üstelik adaletli değil. Yüz almanak dedikleri bu proje birlikte dar gelirlilerimiz için adil olamaz. Zira örnekleri beyninde. Şiddetli fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen ev sorununa hal olamayacaklar.”

Share: