Tepebaşı’nda Düzenlenen Söyleşide Enerji Politikaları Masaya Yatırıldı

Tepebaşı Dosdoğru Site Konseyi’nin düzenlediği söyleşide erke politikaları masaya yatırıldı. Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, Tepebaşı’nda hayata geçirilen temiz erke çalışmalarını paylaşarak, Tepebaşı Belediyesi’nin bu alanda önder olduğunu söyledi.

Tepebaşı Metin Kent Konseyi yoluyla Zübeyde Karı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Erke Politikaları konulu görüşme, tehlikeli ortaklık ile gerçekleşti.

Söyleşinin moderatörlüğünü TMMOB Ruh Mühendisleri Odası Eskişehir Yazıhane Başkanı Ender Kelleci üstlenirken, konuşmacılar ise Hamburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alptekin Özdemir ve CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın oldu.

Etkinliğe Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Han Belediye Reisi Erdal Mehabetli, Mahmudiye Belediye Reisi İshak Gündoğan, Seyitgazi Belediye Reisi Gaye Tepe, Alpu Belediye Başkanı Yavuz Güller, Eskişehir Şehir Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Tepebaşı Metin Şehir Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar, Tepebaşı Şehremaneti başkan yardımcıları ve sedir üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

“TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA LİDER BELEDİYESİ, TEPEBAŞI BELEDİYESİ’DİR”

Konuşma etkinliğinin açılışında mütekellim Başkan Ataç, Tepebaşı Belediyesi’nin saf enerji çalışmaları karşı şu bilgileri paylaştı:

“Güneşle çalışmanın çok muhteşem olduğunu anlayarak yapacağımız projelerde muhakkak güneşten yararlanmaya karar verdik. Bir Numara çocuk Türkiye’deki önceki ve bir tane çokbilmiş kent projesini olan REMOURBAN birlikte benzeri atıfet projesi. Sürdürülebilir enerji gösteri planımız ile bu projeye girdik, Türkiye’de bunu kazanan yegâne şehremaneti olduk. Bizimle bu arada İngiltere’den Nottingham, İspanya’dan Valladolid ve tıpkısı da Tepebaşı Belediyesi. Bu 3 şehrin projesi 23 milyon avro armağan aldı, biz 5 milyonunu Türkiye’ye getirdik. 4 şerha elektrikli otobüs aldık ve Türkiye’birlikte elektrikli otobüs kullanan önce belediyeyiz. Ayrıca 30 kıta elektrikli derrace aldık. 2015 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Akarsu Sporları Merkezi’nin inşaatına başladık, Merkezimiz, yer dostu enerji tasarrufu alanında yeşil yapı uygulamalarını arsıulusal alanda sertifikalandıran, Amerika Müttehit Devletleri Yeşil Bina Konseyi’ne (U.S. Green Building Council – LEED) başvurularak alınan LEED Sertifikasını 65 nokta ile Altın Fakül kriteri ile düzlük Türkiye’nin geçmiş kamu binası olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji üstüne şef belediyesi, Tepebaşı Belediyesi’dir.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİYİ KONUŞACAĞIZ”

Tepebaşı Dimdik Site Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar ise “Tepebaşı Mıhlı Kent Konseyi, şehrimizde kadını, genci, yaşlısı ile zinde ayrımsız şehir kurmak için çalışmalarını bitmeme ettiriyor. Tığ da 10 Mayıs’tan itibaren görevi devraldıktan sonraları yavru hakları, karı hakları, çevre ve uzlaşma ile ilişkin çalışmalarımıza başladık. Bununla ilişkin muktezi yerlere başvurularımızı yaptık. Zaman dahi hayatın dönüşümü, yenilenebilir enerjiyi konuşacağız” dedi.

“DÜNYANIN BİRİNCİ ÖNEMLİ RUZNAME MADDESİ”

TMMOB Cümbüş Mühendisleri Odası Eskişehir Büro Başkanı Ender Kelleci dahi erke konusunun önemine değinerek, “Bildiğiniz için enerji konusu ülkemiz ve dünyanın birinci büyük ruzname maddesi. Zaman bile erke politikalarını tartışacağız, ülkemizin dahi durumu ile ilgili bilgi iktisap fırsatı bulacağız. Mesleğimizin var olan vukuf birikimimizi hem kamudan yana ve bilimin ışığında vira etmek hem bile müspet ve huysuz durumu yönlendirmek amacıyla kullanmalıyız. Bu anlamda bir arada olduğumuz amacıyla mutluyuz” diye konuştu.

“BUGÜNÜN DEĞİL GELECEĞİN ÜSTELIK BALABAN SORUNLARI”

Prof. Dr. Alptekin Özdemir ise konuşmasında şunları söyledi:

“Dünya şu zamanda enerji ve akarsu sıkıntısıyla savaşmakta. Bu savaş haddinden fazla şiddetli ayrımsız öz. Dünyaya baktığımız devir topraklarımızı çokça dun kullanıyoruz. Ormanlarımız yanıyor, topraklarımız verimsizleşiyor, kuraklıklar oluşuyor, yağmurlar azalıyor. Bunların değme biri ati üzere birlikte iri dertler. Cevvi tavhane gazı konsantrasyonu sürekli kendisine yükseliyor. Böylecene küresel istinas oluşuyor. Bunlar elden bugünün değil geleceğin üstelik nazik sorunları. İklim değişikliği üstüne 1 derecenin üstelik haddinden fazla şişman etkileri oluyor. Yağmurlar ile seller oluşuyor, kasırgalar artıyor. İklimsel davranışlar fevkalade bire bir çözme alıyor. Bu ahval giderek çoğalacak. Amazon Ormanları 1950’den günümüze çok azaldı. Uzak olduğu için bizi ilgilendirmediğini düşünemeyiz. Dünya amacıyla oksijen üreten çokça şanlı ormanlar. Okyanusların ürettiği müvellidülhumuza da küsurat kıvılcım zımnında kilolu azalmalar oluyor.”

“TAM BAĞIMSIZLIĞI HEDEFLEMEMİZ LAZIM”

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Saylav Ahmet Akış ise enerjide dışa bağımlılığın tehlikesine bel ederek, “2002’de Türkiye’birlikte dışa tabiiyet yüzde 67 idi, deminden yüzde 76. Bu işte ayrımsız uygunsuzluk var. ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün evlatlarıyız hepimiz. O ahit buradan başlayıp tekmil bağımsızlığı hedeflememiz lazım. Tabi olmaya dahi bitmeme ediyoruz, illet? Vatandaşı almaç gibi gördükleri üzere. Önümüzdeki dönemde, Allah’ın izniyle iktidardayız Kavim İttifakı olarak ve Türkiye’ye saf yeşil dönüşümü dikişçi edası ile biz yapacağız. Kendimize 6 umde belirledik; emniyetli, ulaşılabilir, artağan, yeşil, yenilikçi ve enerji yoksulluğu. Bu erke yoksulluğunu önleme, Dürüst Parti’nin Türkiye’ye hediyesidir. Türkiye enerji yoksulluğuna mahkum edilecek benzeri mutluluk değil. Ama müsrif, programsız ve öngörüsüz programlarla oluşuk bir molekül” dedi.

“NÜSHA BİR BELEDİYECİLİK”

Akış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim çokça şişman potansiyelimiz var amma bunu acun ile kıyaslıyoruz, haddinden fazla gerideyiz. Yüz bin mega wattlık benzeri kurulu erke gücümüz var, bunun yemeden içmeden 8 bini zaman, 9 bini rüzgar. Bakıyoruz, acaba namevcut bile o yüzden mi üretemiyoruz? Çatı uygulamalarımızda Türkiye’deki potansiyel 400 bilyon kilogram watt saat.  Yıllık tüketimimiz ise 330 kilogram watt saat. Potansiyelimiz hangi büyüklüğünde yüksek. Zer Tepebaşı Şehremaneti Başkanımız Ahmet Ataç, Türkiye’ye örnek olmuştur. Bu anlatılan projeler, alınan ödüller hakikaten çarpık çurpuk değil. Haddinden Fazla el ayrımsız hisse senedi. Kendisine teşekkürname ederiz, dublör benzeri belediyecilik ortaya koyduğu üzere. Sabık erke bakanı aynı izah yapıp çifte rekor dedi, ertesi çevrim tekme bindirim geldi doğalgaz ve elektriğe. 2015 yılından bu yana kendimizi yırtıyor ve Türkiye’birlikte yüzümüzü güneşe dönelim diyoruz. Yahu biz enerjide dışa bağımlıyız, bu bağımlılığı ancak bu şekilde aşabiliriz. Amma siyasi tercihten kontekst gelişim fosil yakıtlara dönüyor. Bunun sonucunda bağımlılık ve enflasyon mübrem oluyor. Geldiğimiz noktada 220 lira neşelilik faturası oldu 660 liralık. 570 lira oldu bin 400 teklik. Topladınız, asgari ücretin 3’te birinden da fazla. Doğalgazda birlikte uyardık, kontratlarınızı yapın diyerek. Birilerinin dediği kabil 3-4 itmam arttı diye niteleyerek, söyledikleri doğru değil. Avrupa’üstelik erke krizi var, bizde erke buhranı var. Bizim 60 milyar metreküplük bire bir tüketimimiz var, 50 bilyon metreküpü zaten kontrata sınırlanmış. Pandemi öncesinde dedik kim ‘kontratları yenileyelim’, yenilemediler. Bu yüzden karşılık formalizasyonları değişti ve 11 bilyon metreküp açığımız var şu anda. Tıpkısı bile konusunda kırat farkı, Avrupa’dakinin 3 misli fiyatla alın karşıyayız. Avrupa bir da bunları vatandaşına yansıtmıyor, bire bir şekilde sübvanse ediyor. Direkt lüp bütçesine destek kendisine yapıyor.”

Söyleşinin peşi sıra etkinlik, konuklara çiçek arz edilmesi ile sona erdi.

Share: