CHP Ekip Başkanvekili Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, yanlış politikalar zımnında Türkiye’de 500 bin ailenin hayatından mutlu olduğunu, 22 milyon ailenin “inim inim inlediğini” savunarak “Düzey korumalı mevduatı semirtmek vatanseverlikse ben yurtsever değilim. Vatanseverlik 500 bin aileyi değil 85 milyonu düşünmektir.” dedi.

Altay, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, askeri hastanelerin kapatılmasını kusurlu bulduğunu dile getirdiğini hatırlatarak “Bu hatadan geç da olsa dönülmesini, Milli Savunma Bakanı vasıtasıyla bu yönde aynı iradenin ortaya koyuluyor olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

ÖTV’nin artırılmasından bahsedildiğini belirten Altay, 10 yaşındaki aracın zorunlu gidiş geliş sigortasının 2 bin liralık olduğunu, milletin bunu ödeyemez ağıl geldiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Tarım Emniyet Kooperatifi marketlerinin kırmızı ete yüzde 30-35 oranında indirim yapacağını açıkladığını aktaran Altay, “İndirime kimse ‘hayır’ demez amma sonuçla ilgili talimat vereceğine, üretimi sübvansiyon noktasında bire bir şeyler yapabilirsen, marketlerde iletilen indirimlerle haset kurtarmak zorunda kalmazsın. Türkiye’deki umum marketlerin yüzdelik 1’i de olmayan ve bir nice yerde dahi yoksuz Ekincilik Kredi Kooperatifi marketleri üzerinden ette tenzilat mi sağlanmış olacak?” ifadelerini kullandı.

Kırat Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Iltihak Hesabı uygulamasını eleştiren Altay, şöyle konuştu:

“Bankalar yüzdelik 400 kar ediyor. Sabık sene 33 milyar lira kar fail vezneci bu sene 169 bilyon lira kar ediyor, zenginlere fehamet yalnızca önce 6 ayda 57 bilyon liralık dünyalık aktarıyor. Ondan sonra Mösyö Kemal, ‘çiftçi’, ‘ekmek’, ‘memur’, ‘mektepli’, ’emekli’ deyince Sayın Nebati, ‘Seviye korumalı mevduata alın çıkmak vatanseverlikten uzak bir yaklaşım.’ söylemek kadar bir gaf içine giriyor. Düzey korumalı mevduatı yemlemek vatanseverlikse ego vatansever değilim. Bana ne zenginden, 85 milyon ekonomik dava yaşıyor. Türkiye’de 500 bin aile hayatından memnun, 22 milyon familya inim inim inliyor senin yanlış hesaplı politikalarından. Vatanseverlik 500 bin aileyi değil 85 milyonu düşünmektir.”

” EYT’yi yıl sonuna bırakmamız olabilir değil”

Açık Deniz Altay, “iktidarın, Erkek Kemal’in söylediklerini geç de olsa yaptığını” belirterek “Mösyö Eksiksizlik, ‘EYT, 3600 munzam işaret, taşeron, KYK borçlarının faizleri.’ dedi, bu konularda kere aldılar. Şimdi EYT’ye çalışıyorlar. Onlara EYT’yi sene sonuna bıraktırmayacağız, ekimde bastıracağız. EYT’yi sene sonuna bırakmamız mümkün değil, halletmemiz geçişsiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun aut politikayla ilişik önerilerde bulunduğunu birlikte dile getiren Altay, “Burada ayrımsız duraksama, fren var. Erkek Eksiksizlik, yıllardır ‘Esad’la görüş’ diyor. ‘Hayır’ dedi, ayağa kalktı. Putin, Erdoğan’a ‘Merkezi yönetimle görüş’ dedi. Demincek herkesin strateji ettiği kabilinden ufak ufak görüşmenin hazırlıkları başladı. Bunu falsolu bulmuyoruz ama bu, Putin dediği üzere olmamalı. Bay Eksiksizlik dediği üzere da olmasın. Bu, Türkiye’nin türe ve menfaatleri amacıyla olsun.” değerlendirmelerinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim tıpkısı şekilde anlaştırmamız geçişsiz aksi hâlde kalıcı barış imkânsız.” sözünü hatırlatan Altay, “Merkezi yönetimle civar temaslar başlamış. İtirazım bulunmayan. İşin elhak, bizim yıllardır söylediğimiz bu. Münteha ama burada sormamız müstelzim bire bir istifham var; sen bu lafı ettin, eğittiğin, beslediğin, donattığın, mahiye dikiz verdiğin ÖSO, Suriye’nin kuzeyinde kocaman bayrağımızı yakmaya başladı. Bunu nereye koyacağız? Hani bunlar senin kontrolündeydi? Bunlara maaş veriyorsun, kayırıcı oylumlu bayrağımızı yakabiliyor. Böyle ayrımsız madde olabilir mi? Bunun tekmil adı kepazelik.” ifadelerini kullandı.

“Bu genelgeyi çıkarıyorsan barınmayan öğrenci bırakmayacaksın”

İçişleri Bakanlığının “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” genelgesi yayımladığını belirten Altay, bu kapsamda tahaffuz konusu başta atılmak üzere sosyal iletişim araçları üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif ve yanlışlık oluşum eden paylaşımda bulunanlar karşı vacip işlemlerin yapılacağını kaydetti. Altay, “Bu genelgeyi çıkarıyorsan barınmayan mektepli bırakmayacaksın kim tığ bileceğiz, ‘Aslında herkesin barınabileceği aynı kayran var, bu yavru bunu bayıla bayıla yapıyor.’ diyelim. Bala sokakta yatıyor. Ne yapacak? ‘Barınamıyorum.’ demesin mi? Şimdiden civar benzeri yasak de ‘cürüm işleri’nce car edildi. Ucubelik ve tuhaflık gerçekten bitmiyor.” diye konuştu.

Share: