Balıkesir’de ilk teşrin alanı artan badalan fasulyesi 4 mahallenin itilaf kaynağı oldu

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde hesaplı badalan fasulyesinin üretimini artırmaya yönelik icraat sebebiyle 4 mahalledeki aileler geçimini buradan sağlıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesince “Badalan Fasulyesi Yetiştiriciliğini Ihya” projesi hazırlanarak Süleler, Kavacık, Umurlar ve Şabanlar rustik mahallelerinde 105 çiftçiye fasulye tohumu dağıtıldı.

Söğütyüzü mevkisi namına de bilinen 800 rakımlı çam ile meşe ormanları arasındaki bölgede istihsal alanı 1000 dekarı aşan fasulyeden kestirmece 500 ev geçimini sağlıyor.

Balıkesir mutfağına özgü fasulye, bodur sürede pişmesi ve lezzetiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Haziran ayında ekimine başlanan ve eylülde hasat edilen badalan fasulyesi, mahallelere mevrut aracılar marifetiyle Balıkesir, İstanbul, İzmir ve Bursa’üstelik tüketicilerle buluşuyor.

Yılda 250 ton üretilen bu fasulyenin teşrinievvel alanının elan üstelik artırılması hedefleniyor.

Süleler Mahallesi Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Canbaz, AA muhabirine, badalan fasulyesine ilginin son birkaç yılda arttığını söyledi.

İklim ve arazi şartları dolayısıyla lezzeti çokça ayrımlı olan bu cinsin özellikle mekân büyükşehirlerden istek gördüğünü belirten Canbaz, şöyle konuştu:

“Vatandaşlar fasulyemizi haddinden fazla istiyor amma yazımız güdük olduğu amacıyla ne kadar çok toplayabilirsek o büyüklüğünde yarayışlı olabiliyoruz. Badalan fasulyemiz tüm arık kaba amma kuruya andıran bire bir fasulyedir. Özellikle sıska fasulye yemeği açmak isteyenlerin ayrıksı çeşitleri 1-2 saat kaynatması gerekiyor ama bizim fasulyemiz 15 dakikada pişiyor. Lezzeti ve tadı diğerlerinden ayrımlı. Murat oldukça mahallemizde üretimi artırmaya çalışıyoruz. Buradaki arazilerde 10 sene geçmiş yemeden içmeden buğday ve rüşvet ekiliyordu, eksantrik tıpkı özdek yoktu. Deminden devletimizin yaptığı akmaz ve sulamayla fasulye, yonca ve mısıra yöneldik. Bittabi vatandaş nerede vergi varsa ona yöneliyor. Şu anda da fasulyede pir rüşvet var, biz üstelik üretimine bitmeme ediyoruz.”

Markalaşma çalışmaları

Dursunbey Muhtarlar Derneği Başkanı ve Süleler Muhtarı Osman Ürün dahi badalan fasulyesini markalaştırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yaptıklarını aktardı.

Tanıtım amacıyla ellerinden mevrut çabayı gösterdiklerini dile getiren Ürün, “Tüketicilerimiz birlikte haddinden fazla beğendiği amacıyla fasulyemiz bir ayraç oldu. İnşallah daha da fena hâlde olacak. Fasulyemizi düz şahıslar tanelerini ayırarak koyu dondurucuya koyuyor, kışın de çıkartıp adamakıllı tüketiyor. Fasulyemiz bizim beniz akımızdır.” dedi.

Işaret, artan üretim maliyetleri dolayısıyla fasulye üreticilerine daha aşkın destek verilmesi talebinde bulundu.

Hasan Çengel, 10 yıldır fasulye ürettiğini anlatarak, “İddia ediyorum, fasulyemiz Türkiye’da evvel sıraya girer. Bu fasulyenin geçmişine bakarsanız Osmanlı eskiden da ekilen aynı fasulyedir. Zat halis malımızdır, haricen gelmemiştir. Fasulyemizin vitamini boldur.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’üstelik tekaüt olduktan sonradan mahallesine dönerek fasulye üreticiliği özne İsmail Işaret üstelik dönümde 250-300 kilogram badalan fasulyesi yetiştirdiği bilgisini verdi.Share: