CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Elektrik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tespit Etmek Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere tarımsal sulamada ücretsiz zindelik verilmesi için kurulması planlanan çağ enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya iş ziyareti gerçekleştirdi. Akış, 2 İlk misil Şanlıurfa’bile belirtmek isteriz; İktidarımızın ilk 90 gününde zirai sulamada geçer not elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 iskonto yapacağız” dedi.

CHP Enerji ve Alt Bina Projelerinden Mesul Genel Komutan Yardımcısı, Balıkesir Saylav Atak, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan zaman erke santrali ile ilişik matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Eren Vazıh ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Atak, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, enerji ekincilik, erke azık. Gelişigüzel şeyin içerisinde var. Mütekâmil toplumlar enerjiye yankılanmak için savaşım mesabe. Tığ de enerjiyi bir temel insan hakkı kendisine biliyoruz. Bunun için uğraş ediyoruz. Enerji olmazsa tarım gayrimümkün, enerji olmadan uran çarkları dönmez. İşin bildirme makro tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen ayrımsız Türkiye ile karşı karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Fırka iktidarı? Enerjiyi doğrusu bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere teyit ergin, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Hep acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Tığ ulu alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti ve mirası cemi istiklal hedefimiz amacıyla çalışan ayrımsız partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla denklik, hak bozulup ölçülü gelirli sınıfı yok ettiniz.  Ekincilik, iktidarın hatalı politikaları ile bitirildi. Ekinci maatteessüf haddinden fazla el durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, elektrik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, gelişmemiş biraz bilahare bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay geçmiş Şanlıurfa’birlikte çiftçilerimize tarımsal sulamada geçer elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise ayrımsız yıl geçmeden zirai sulamaya bindirim üstüne remiks yaptılar.  Zirai sulamada geçer elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin ardından yüzde 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası politik bir tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın SELIM Fırka’nin siyasal tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında gelişigüzel 10 tarımsal sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği amacıyla kesildi. Bu ebat bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yöneltmek yerine, ithal gıda ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene önce Türkiye’dahi gelişigüzel 70 kişiye 1 çiftçi düşüyordu; bugün 1 fellah başına 170 can düşüyor.  2022 yılı bakımından kayıtlı dikici sayısı 493 binin altına düştü. Tığ CHP adına ülkemizde tarımı gine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi da köylümüzü dahi gine milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi üzere maliyetlerin düşürülmesi haddinden fazla eke aynı noktaya haiz.

Şanlıurfa’dahi 2021-2022 yılları beyninde erke sorunlarına bağlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı amacıyla 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda sıska arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda sıska rüşvet yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda cılız mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60. 300 bin dekar alanda kuru buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE ARAMAK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BÜYÜK BUNLUK GİBİ YANSITIYOR”

Bu benzer verdiğim sorunlar SELIM Parti iktidarının yaşattığı erke krizi değil, enerji buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Değişmez çözülebilirdi. Bu aynı yeğleme meselesidir. İktidar bizdeki krizle geçindirmek namına sonsuz Avrupa’dahi yaşananları sanki büyük benzeri kriz yaşanıyormuş kadar yansıtıyor. Türkiye’de gıda enflasyonu yüzdelik 95 olarak hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu kerem yüzdelik 15.

Güneydoğu Küçük Asya Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini kapsayan Türkiye’nin makro projelerinden biri. Mecmu ekilebilir toprak kestirmece 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan tıpkısı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kestirmece 7,6 milyon insanın gelişim bulacağı dolay görülen ayrımsız proje. GAP projesiyle alay malay, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 bilyon dolar yıllık dirimsel elde edilecek ve hatta 3,5 milyondan aşkın insana hareket sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabahleyin hasat edilen genç meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa birlikte kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Havalimanı mensur edildi. Fakat 1 kilo im gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine yöntemsiz tevzi şirketlerinin iş hakları bozma edilecektir. Bu birlikte sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına sebep oluyor.

Tarih enerjisi santralleri amacıyla iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip bariz kanallar üzerine güneş panelleri kurulup hem toprak tasarrufunu uydurmak hem birlikte engelsiz kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve tarih panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimum enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, almaşık işsiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ SUDAN UCUZ VERECEĞİZ”

Serencam olarak, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız kâin.  Müteşebbis büyüklük modeliyle amme öncülüğünde rate bürokrasiyle sıra enerjisi santralleri kuracağız. Zaman burada Şanlıurfa’de gâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Arkası Sıra toprak ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk öğün Şanlıurfa’dahi belirtmek isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde zirai sulamada geçer elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız. Bunu bittabi yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak zirai sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda çakaralmaz elektriği şirketlere satıyor. Tığ sakim elektriği çiftçimiz üzere kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan örtmek için kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki sıra enerji santralleriyle tarımsal sulamada beğenilen elektriği sudan ucuz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki güneş enerjisi santralı yatırımı üzere yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan örtmek üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’da besin güvenliğini sağlayacağız. Gıda ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu uygun değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: