Nazır Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Ister borazan hatlarımız lüzumlu LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da kayran şeş gaz depolama tesislerimizle bu anlamda berenarı bol bire bir durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı kalın yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın de katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgilendiren Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın bilcümle sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin tasarım ve katma değeri efdal yapıt konusunda birlikte koca bire bir boşluğu dolduracağını söyledi.

Icra Vekili Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır bire bir yer olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Özellikle mermer rezervinde önce 10, üretiminde ilk 15 site arasında vadi alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu elan de pekişecek. Biliyorsunuz serencam dönemde Avrupa’da tıpkı erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem da fiyatlandırma konusunda bunaltıcı benzeri darboğazdan geçiyor. Medyadan izlem ediyorsunuzdur saf gazın tüketimiyle ilişik konularda değişik yaptırımlar hayata geçirdiler. Lazım borazan hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da meydan altı doğal gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda oldukça gani aynı durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı külfet yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin birlikte dünyadaki gelişmelerden zıt etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada bile artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunma uzuv sıyırmak üzere sübvansiyonlarımızı, tıpkı bambaşka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Doğal gazda yüzdelik 80 oranında destekleme uyguluyoruz. Yani 100 teklik aynı faturanın 80 lirasını tığ ululuk namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Maden çeşitliliği açısından 168 devlet beyninde 8’inci sıradayız”

Dönmez, serencam dönemde verimliliğe ait düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En sonuç, hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin lira cesaret paketi açıkladıklarını, sanayicilere erke verimliliği üzerine teşvik ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Hep gayretimiz elimizdeki imkanları genişlik bol, sunu çalışkan şekilde ahzetmek. Erke ithal ettiğimiz aynı kitap. Petrolün az daha yüzdelik 92’sini, saf gazın yüzdelik 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken henüz beş altı enerjiyle, elan erdemli artma sağlayan ürünler ve yapılar yeğleme etmeliyiz. Dünyada üretilen beyaz zehir çeşitliliği açısından 168 devlet arasında 8’inci sıradayız. Bugün madencilik sektöründe 160 bine mail çalışanımızla sonuç 13 yılın sunma faziletkâr istihdam rakamına ulaştık. 2022’de madencilik sektörü istihdamımız sabık yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 5,3 artma gösterdi. Canip sektörlerle düşünüldüğünde bu misil 1 milyonun üzerine çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve ihracat artışına koşut istihdamın üstelik artması bizleri olağandan mutlu ediyor.”

Istihsal tarafında birlikte Kovid-19 salgını sürecindeki pek şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’dahi 100 milyon ton artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Sonuç 10 almanak ortalamaya baktığımızda ise almanak sayı farkı 742 milyon titrem üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise son 20 yılda 10 kattan çok bire bir artışla kısaca 6 milyar dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz sene doğal taşlar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve sodyum klorür yer fazla dış ticaret dahası verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Yer dahi bizim madenler da”

Bakan Fatih Dönmez, 2022’nin geçmiş 6 ayındaki ihracatta de aynı eski seneye göre yüzde 19’luk artışla 3,36 milyar dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu yıl maden ihracatında yıpranmamış ayrımsız rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çekici Dönmez, “Bunu gittiğimiz değme yerde söylüyorum. Bizim için madencilikte aslolan ek altın üretimdir. Madenlerimizi işleyerek duruluk ve kenar işaret haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa ayrıksı makule tığ üretiriz, ötekisi işler, 1 liraya sattığımız kaba maddeyi işlenmiş kendisine 5 liraya kalın kafalı alırız.” ifadelerine düzlük verdi.

Türkiye’nin biricik tutya eroin külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 sene ilk Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun birlikte bakır, alüminyum ve demir-pelet kavşak eser odaklı entegre izabe tesisleri ile zer, sim ve ferro krom bütünleşmiş tesislerimizi birlikte devreye aldık. Bor cevherinde bile ciddi ayrımsız saldırı içerisindeyiz. Buradaki kent efsanelerine son veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’bile ferro borak tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro borak, havacılıktan çıpa-çelik sanayine kadar birçok alanda kullanılıyor. Yerli teknolojinin geliştirilmesinde kritik bir bileşen. Biz üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, iş güvenliği kültürüyle benzer benzeri madencilik sektörü yapmak istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, diğer duru milli hasılamızda şanlı tıpkısı paya ehil olacak, AR-GE’siyle yerel ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak aynı madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza düşen hangi varsa seçme soy desteği vermeye hazırız. Özel sektörümüzün dahi yatırımcılarımızın dahi eskimemiş fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Tığ iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından yer aşkın söz ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların bile olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri kayran altında kaldıkça onlardan mutlusu namevcut. Türkiye’nin erke ve eroin ithalatı arttıkça, mahdut dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini hesabına getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim herhangi bir yerde, herhangi bir platformda üzerine basa basa söylüyorum: Mekân de bizim madenler bile. Hangi birinden vazgeçeriz hangi diğerinden. Kavuşum şeş bizim üzere hangi kadar değerliyse içtima üstü de tıpkısı o büyüklüğünde değerlidir. Tığ ikisini birbirine hangi almaşık hangi bile rakip görüyoruz. Dünyada madencilik ne kurallarla, hangi kaidelerle yapılıyorsa bizde de ayrımsız şekilde yapılıyor. Türkiye’bile madencilik belde karşıtı bire bir aksiyon koluymuş gibi ayrımsız albeni estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, kuşkusuz yapılacağı kanunlarla sınırlı durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonraları bölgeyi gene şüphesiz rehabilite edeceğiniz tekrar kanunlarda yegâne biricik yazılı. Birileri havanda akarsu dövmeye, birilerinin değirmenine akarsu taşımaya devam etsin. Biz milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.”Share: