Tıp fakültesini kazanan Suriyeli Faris, Hatay’da ismi açıklanmayan tıpkı grup marifetiyle bıçaklanarak öldürüldü

Hatay’de Suriye tabiiyetli Faris Muhammed Hıyanet-Mürtefi, kimliği belirsiz kişilerle bilinmeyen nedenle tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üstüne Şike-Mürtefi, bıçaklanarak yaralandı. Saldırganlar olayın arkası sıra kaçtı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine gelen sağlık ekipleri, Hıyanet-Yüksek’nin hayatını kaybettiğini belirledi.

HATAY VALİLİĞİ: FAİLLER YAKALANDI

Desise-Yüce’nin donmuş bedeni otopsi amacıyla morga kaldırıldı. Cinayetle ait himmet fail polis güçleri ekipleri, kimliklerini belirlediği şüphelileri yakaladı. Olaya ilişkin yazılı açıklama fail Hatay Valiliği, ‘Dün şeb Narlıca Mahallesinde meydana mevrut ve ayrımsız kişinin hayatını kaybettiği olayda failler bodur sürede yakalanarak adli makamlara gönderme edilmiştir ifadelerini kullandı.

TIP FAKÜLTESİ KAZANMIŞ

Öte yandan, İnsan Doğruluk ve Hürriyetleri İnsani Arkalama Vakfı (İHH), toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan açıklamada, Faris Muhammed’in vakfın Reyhanlı Terbiye Kampüsü’nde öğrenim gördüğü, bu sene ayrımsız üniversitede tababet fakültesini kazandığı belirtilerek, atak kınandı.

CİNAYETTEN 1 HAFTA GEÇMIŞ TARTIŞMA ÇIKMIŞ

İHH İnsani Müzaheret Vakfı Genel Başkanı Bülent Sebep daha sonraları olaya ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Faris Muhammed Desise-Ulu’nin Ecnebi Mektepli Sınavları’nda (YÖS) bilcümle benek alarak Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını kaydeden Saika, şunları söyledi:

“Fabrikada çalışırken ufak ayrımsız tartışma ergin, o ağız dalaşı sırasında vuran çocuğun annesine biraz eli değmiş sonra ‘Sen benim annem gibisin’ demiş, defo dilemiş. Zira şehit çocukları, babasız dallar anneye ehemmiyet verirler. Ancak aradan 1 hafta, 10 dönme geçiyor. 5 can önünü kesiyor, 2’si kollarından tutmuş evvel dövmüş sonraları bıçaklamışlar. Bu çocukların kafasına bu kini, bu hedef tohumlarını ki serpti? Herif koca adamlar ırkçı söylemleri yaygınlaştırdılar. Tıpkısı yetim çocuğumuza bu büyüklüğünde say verdik, bunlar Türkiye’de yetişti, bunlar Türkiye’yi biliyorlar. Tıp fakültesine kadar geldiler ve deminden o çabukluk söylemleri yüzünden, bu gereksiz mafya dizileri yüzünden bu çocuğumuz aramızdan ayrıldı.

NELERE AMIL OLDUK?

Sakim milyona andıran yavru şu anda Türkiye’de korkudan okullara gidemiyor bu rasist söylemler yüzünden. Sistem başını ellerinin arasına alsın düşünsün. Nelere sebep olduk? Bu bıçağı kullanan kadar bu bıçağın kullanılmasına etmen olanlar de eli kanlıdır. Hepsini lanetliyorum. İnşallah benzeri daha hakeza aynı özdek olmaz ve beraber bu hedef ve nefret söylemini yaygınlaştıran kişiler kim olursa olsun, siyasi parti lideri, sivil toplum kuruluşu başkanı, hepsine sesleniyorum. Bu söylemler yüzünden dallar ölüyor, torunlar okula gidemiyor ve sonuçta hepimiz kaybediyoruz”Share: