Tokat’ta dallar tarihi mekanda kitap okudu

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Şehremini Eyüp Eroğlu çocuklarla tarihi mekanda mektup okudu.

Vali Hatipoğlu, Eroğlu, İl Uyanık Komutanı Mümessil Albay Bahri Bostancı ve İl Milli Terbiye Müdürü Ahmet Özdemir çocuklarla Hıdırlık Köprüsü yakınında “Tokat Okuyor Projesi” kapsamında düzenlenen etkinliğe katıldı.

Vali Hatipoğlu, Tokat’ın gün açısından sonuç derece şanlı ve iktidarlı eserlerin bulunduğu bir site olduğunu söyledi.

Tokat’ta katalog ve okullarda mevcut kitabın mutluluk ortalamasının üzerinde olduğunu dile getiren Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim tarihimizi sizlere tanıtmamız, güzelliklerimizi, medeniyetimizin ne noktada olduğunu gösterebilmemiz nazik bir önem taşıyor. Bu anlamda bile Milli Eğitim Müdürlüğümüz vasıtasıyla bu tarihi mekanlarda yalnız kitap kıraat değil bire bir zamanda içtimai bilgiler ve tarih derslerini de vereceğiz sizlere. Betik sizleri geleceğe hazırladığı gibi ayrımsız zamanda hayata mukavim çokça hazırlıklarla, donanımlarla ulaşmanızı sağlayacak. O açıdan çocuklarımızın, gençlerimizin pusula okumasına akıbet merhale ehemmiyet veriyoruz. Tokat’ta kütüphanelerimizde, okullarımızda mevcut betik oranı Türkiye ortalamasından çok elan erdemli. Bunu henüz da doğacak noktalara yansıtmak gibi benzeri hedefimiz, arzumuz var. Kâfi ki sizler okuyun, kendinizi yarınlara elan gani benzeri şekilde hazırlayın.”

Şehremini Eroğlu ise çocukları tezkere kıraat tavsiyesinde bulunarak, “Benzeri taraftan ellerimizde kitaplarımız var, kitaplarımızı okuyoruz. İkinci görk üstelik şehrimizin kocaman bir mekanında bu okumayı gerçekleştiriyoruz. Doğrusu bu etkinliğin amacı bile tarihi mekanlarda tezkere kavzamak. Bizim şehrimiz haddinden fazla tarihi tıpkı site. Tarihimizden benzer alıp geleceğe kuvvetli adımlarla ilerlemeliyiz. Bu yasakçı da kitaplardan destek almalıyız. Pusula okumayı ihmal etmemeliyiz.” dedi.

Share: