Vekil Varank, Nitelikli İstihdam Merkezi ve TSE Imtihan-Ölçümleme Merkezi esas atma töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hamdolsun şu anda Türkiye’da envestisman iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bilcümle ayrımsız şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize koruyucu mümkün misiniz? Bize lütfen yatırım yapacak, düz gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu genişlik bu şekilde.” ifadesini kullandı.

Varank, Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Test-Ölçümleme Merkezi Ana Atma Töreni’nde, acun karmakarışık tıpkı dönemden geçe kendilerinin kararlı ayrımsız şekilde yollarına bitmeme ettiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde dünyada hazırlık zincirinin sekteye uğradığını ancak Türkiye’bile sanayinin çarklarının aceleci şekilde dönmeyi sürdürdüğünü belirten Varank, “Ukrayna-Rusya savaşı, peşinden mevrut erke krizi sebebiyle dünyanın bir nice ülkesi kazançlı anlamda savrulurken, biz makul politikalarla acaba ülkemizi zahir avantajlı konuma getiririz bunun hesabını yapıyoruz.” dedi.

İhracat rakamlarının hedeflendiği şekilde 250 milyar doları aştığını dile getiren Varank, otomotiv, araba, kimya, mobilya, oluşum üzere sektörlerle bu başarıyı elde ettiklerini aktardı.

Özel sektörün başarılarının anahtarının cevval girişimcilerin savaşımcı ruhunda gizli olduğunu kaydeden Varank, şöyle devam etti:

“Özge taraftan burada devletin yöre açıcı rolünü, müzahir uygulamalarını bile kategorik ayn ardı etmememiz gerekiyor. Biz imalat sanayini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının bir teminatı kendisine görüyoruz. Bu manada Türkiye’nin üretim üsleri olan kombinasyon uran bölgelerinin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında kocaman destekleri tığ nezaret yerine veriyoruz. Şu anda bakanlığımızın siftinlik yoğun gayretleriyle Türkiye’da tevhit sanayi bölgesi olmayan devlet kalmadı. Kombinasyon sanayi bölgelerimizin sayısı 341’e yükseldi. Fakat Cumhurbaşkanımız rastgele antlaşma ne diyor? Bizim angın bir sloganımız var, ‘Durmak namevcut, yola bitmeme.’ Bizim cevval sanayicilerimize emin olun daha çok 341 organize sanayi bölgesi yetmiyor, herhalde 400 üstelik yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’de yatırım iştahı tarihin en üst seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bilcümle ayrımsız şekilde bize sorular yöneltiyor; ‘Sayın Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize apotr olanaklı misiniz? Bize lütfen envestisman yapacak, düzlük gösterin’ diyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu genişlik bu şekilde.”

“Vatandaşımıza ki akıllıcasına bakım ediyor, ki hizmet edemiyor bunları dile getireceğiz”

Vekil Varank, yatırımlar anlamında muhalefetin karamsarlık ortamı oluşturmaya çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin bir nice durumunda 44 eskimemiş kombinasyon uran bölgesi amacıyla düz seçme çalışmalarına devam ettiklerini bildiren Varank, “Bize rey vermeyen kurumların artı kuruntu verdiğini akseptans edeceğiz, tığ yolumuza devam edeceğiz. Biz kimsenin üç ay, beş ay rey vermesini bekleyemeyiz. İnşallah eskimemiş tevhit sanayi bölgeleriyle bire bir nebze olsun envestisman yeri bulma konusunda tıpkısı boşalma yaşayacağımıza inanıyoruz. Tığ iktidara gelmeden evvel çevresinde İstanbul, Bursa, Kocaeli kabil cesim uran şehirlerinin bulunduğu Yalova’da bir tane bile organize sanayi bölgesi yoktu. Hamdolsun serencam 20 yılda verdiğimiz desteklerle Yalova’daki tevhit endüstri bölgesi sayısı 4’e yükseldi. Zaman bu kombinasyon endüstri bölgelerinde 4 binin üstünde vatandaşımız istihdam ediliyor.” bilgisini verdi.

Varank, 620 hektar büyüklüğündeki Yalova Makine İhtisas Organize Endüstri Bölgesi’nin yeşil vizyonuyla yatırımlarını tamamladığında çevreci bir altyapıya cemaat olacağını belirtti.

Burada evvel fabrikaların temellerinin güdük süre geçmiş atıldığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Başkana sordum, ‘İnşallah önceki açılışları nisan ayı üzere yaparız’ dedi. İnşallah ilk açılışlar hazır olduğunda nisanda üstelik Yalova’mızı konuşma edelim, onu üstelik bütün gelişigüzel mutlu, sevinçli tıpkısı şekilde açılışlarını gerçekleştirelim. Bu yeşil vizyonu yardımıyla şu anda bu inşaatı bitmeme eden tesisler, henüz az asıl tüketen ve enerjiyi mübarek şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamladığında Türk Standardları Enstitüsünün yeşil bina sertifikasyonuna dahi buradaki tesisler topluluk olacak. Bu organize uran bölgemizde sürdürülebilir su yönetimi üzere ayrımsız baraj, yağmur suyunun kullanılması üzere enfrastrüktür, çıkmaz aydınlatmalarında yenilenebilir erke, akil hareketlilik çevirici otopark projeleri, rate atılan idare sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, medrese ve patika lisesi binaları meydan algı. Bu manada bu birleştirme sanayi bölgesinin vizyoner yaklaşımları birlik birleştirme endüstri bölgeleri amacıyla tıpkısı pusula niteliğinde olmalıdır.”

Varank, yerel yönetim anlayışını doğru şekilde sürdürmeyen uray yönetimleri bulunduğuna dikkati çekti.

Bunu örneklerle açıklanan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in neredeyse çokça beş altı bire bir kısmında yağmur suyu atılmış altyapısı bulunan. Antrparantez Yunus Emre Caddesi var, ihtimal Eskişehirliler vardır burada, Eskişehir’in merkezinde tıpkısı cadde ve şu anda orada lağım döşemi sistemi yeterli olmadığı için vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ait sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Demincek sorsanız diyorlar kim ‘Tığ çok mebzul belediyecilik yapıyoruz.’ Yahu sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak nasıl gelişim yapılır koymak istiyorsan gel tığ sana vizyonu gösterelim, organize uran bölgesinde gösterelim. Nasıl burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe çevrik burada planlamalar yapıyoruz; tığ size bunları öğretiriz. Yeter kim vatandaşımız sıkıntı çekmesin. Bunları söylediğimde da bana kızıyorlar, diyorlar ki ‘Sayın Bakanım siz ne siyaset yapıyorsunuz?’ Illet yöntem yapmayacağım? Tığ tabiatıyla kim AK Fırka’nin benzeri üyesi kendisine politika üstelik yapacağız, vatandaşımıza kim akıllıca hizmet ediyor, kim bakım edemiyor bunları dile getireceğiz.”

TSE Sınav-Ölçümleme Merkezi

Bakan Varank, Yalova Araba İhtisas Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nin “Tümleşik Enformasyon ve Düzenlilik Sistemi” ünlü projesinin, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının 2023 yılı Envestisman Programı’na eskimemiş proje yerine karışma edilmesi konusunu Cumhurbaşkanlığı Izlem Bütçe Başkanlığına teklif ettiklerini söyledi.

TSE Imtihan-Kalibrasyon Merkezi için üstelik asıl atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten Varank, şunları aktardı:

“Kalifiye İstihdam Merkezinin amacı; sanayicilerimizin arz muhteşem sorunlarından olan, akilane çalışanı bulma ihtiyaçlarını bastırmak olacak. Bu kapsamda 2 bin 40 metrekarelik alanda 10 sınıf ve iki bilgisayar laboratuvarlarıyla durumunda eğitimler yüklemek üzere burada yenilikçi ayrımsız merkezi kurmuş olacağız. Bu gestalt kuramsal eğitimden feyiz aracısız istihdama yönelik pratik eğitimleri içermiş olacak. Eğitimler sonucunda verilecek sertifikalarla yılda yaklaşık 2 bin 800 vatandaşımızın istihdam edilmesi bekleniyor. Bu merkezde firmalarımıza dönük yeşil dönüşüm, sayısal tahavvül ve flama dönüşüm alanlarında dahi danışmanlık hizmetleri verilecek. 14 milyon lira bütçeyle hayata geçecek bu projenin 6 milyon lira kısmını Şarki Marmara Kalkınma Ajansı adına tığ karşılamış olacağız ve burada inşallah gene tamam organize uran bölgelerine kat sayı olacak bire bir merkezi kurup istihdama aheste katkılar sağlamış olacağız.”

Test altyapısı alanındaki eksiklikleri fethetmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlatan Varank, merkezin Marmara Bölgesi genelinde makine, otomotiv, gemilik, bahir ve demir hat erişim sektörlerine seslenme edecek tıpkısı düz olacağını dile getirdi.

Bölgede elan evvel yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak tıpkısı saha inşa ettiklerini tabir fail Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkısı taraftan firmalarımızın zamandan artırım etmesini sağlarken değişik taraftan dahi paramızın güçlükle zarfında kalmasını sağlamış olacağız. Türkiye’da daha önceki yapılmayan koltuk yanmazlık deneyleri bu merkezde gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda hamil-sled testlerine müteveccih eskimemiş adımlar atılacak, iskele imalatçılarının ihtiyaç duyduğu deneyler buradaki laboratuvarlarda gerçekleştirilecek. Burada yıllık yaklaşık 20 bin imtihan ve ölçümleme hizmeti kül sektöre verilecek. İki merkezinde sanayicilerimizin haddinden fazla kebir ihtiyaçlarının karşılanmasına karşılık vereceğine gönülden inanıyorum.”

Müteahhitten inşaatların yapımının 7 ayda bitirilmesi sözünü düz Varank, sahneye getirilen butonla asıl atma işlemini gerçekleştirdi.

Programa, DOĞRU Tümen Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Araba İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi Başkanı Dayanım Özdemir ile değişik ilgililer katıldı.

Share: