Video: Antalya Elan Aşkın Gezgin Fethetmek İstiyor

Türkiye’nin güneyindeki turizm merkezi Antalya’daki turizm şirketleri ve otelciler, henüz aşkın Avrupalı turist yolmak istiyor.

İkinci çeyrekte gelirlerin neredeyse üçe katlandığı turizm sektörü şimdiye kadar iyi aynı yıl geçiriyor, kim bu de hem Kovid-19 pandemisinin vurduğu hem dahi yerel paranın güç şekilde değer kaybettiği Türkiye üzere tıpkı lütuf.

RECEP MÜŞKÜL, Antalya Site Konseyi Turizm Mesai Grubu Başkanı:

” Kuzey Avrupa’daki emekliler şita mevsimini evlerinde kılmak zorunda değiller, emeksiz tatile çıkabilirler. Mütenevvi ülkelerden orta gözyaşı ve üzerindeki turistler, özellikle üstelik Avrupa ülkelerinden gelenler Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Fiyatlara baktığınızda tatile gezmek kendi ülkelerinde kalmaktan elan ucuza geliyor ve faaliyet/doğalgaz faturaları düşünüldüğünde henüz hesaplı.

Antalya’nın kısaca 2.000 oteliyle 650.000 akak kapasitesi var. Yekpare oteller bu tasavvur için akıllıca olmayabilir. Yaşı ati ziyaretçilerin çoğunluğu deniz kenarındaki üç ya üstelik dört kategorik otelleri yeğleme ediyor. 150’ye andıran otel halihazırda paketlerini hazırladı ve bunu devir operatörleri aracılığıyla sunuyorlar. Antalya’daki otellerin kestirmece üçte biri kış turistlerini karşılamaya hazır.

Hedefte kışları havanın itici olduğu Yıldız Avrupa ülkeleri var. Bu sebepten Akdeniz bölgesi oradaki tatilcilere kurumlu geliyor. Antalya’nın havacılık rotaları açısından hayatiyetli olması gerçeği de onu bereketli tıpkı gezi noktası haline getiriyor.”

Türk lirasının cıvıl cıvıl para birimlerine cebin değer kaybetmesinin Türkiye’yi henüz çalımlı tıpkısı dinlence rotası haline getirmesinin arkası sıra ikinci çeyrekte ülkeyi musahabe eden turistlerin sayısı pandemi öncesi seviyelere yaklaştı.

Turizm gelirleri Türkiye ekonomisi için kilit şan oynuyor. Yerli medyada yer düzlük haberlere bakarak Türkiye, bu yılın ikinci çeyreğinde April-Haziran 2021 dönemindeki 3 milyar dolarlık geliri az daha üçe katlayarak turizmden 8,72 bilyon KÖLE doları dirimsel elde etti.

Xinhua Olgun Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor.

Share: