Yetişek Sen Sinop Şube Eş Sekreteri Tığlı: “Çocuk Yaşta Evlilikler AKP ve MHP Bloğunun Ayrıntılar ve Kadınlar Üzerinde Uyguladığı Bir Politikanın…

MUSTAFA USTA

Terbiye Sen Sinop Ofis Eş Sekreteri Tuğba Tığlı, İsmailağa Cemaati’ne mecbur Hiranur Vakfı’nun kurucusu Yusuf Berrak Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken önder nikahıyla evlendirmesine ilgili “Yavru ve eş evlendirilme sözcüklerini baş başa kullanmaktan utanma duyarız. Zira yavru çocuktur, gelin gelindir. Çocuk yaşta evlilikler hoppadak ve yalnız AKP ve MHP bloğunun halkın üstünde, torunlar ve kadınlar üstünde uyguladığı bire bir politikanın ürünüdür” dedi.

Eğitim Sen Sinop Ofis Avrat Sekreteri Tuğba Tığlı, İsmailağa Cemaati’ne mecbur Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Temiz Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken tıpkı cemaatin 29 yaşındaki üyesiyle aynı kişiyle ‘evlendirmesine’ aksülamel gösterdi. Tığlı, şöyle konuştu:

“ÇOCUKLARIN ÇIKARAMADIKLARI PATIRTILI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ”

“Çocuk ve eş evlendirilme sözcüklerini baş başa kullanmaktan utanç duyarız. Zira çocuk çocuktur, elkızı gelindir. Bala yaşta evlilikler yalnız ve yemeden içmeden AKP ve MHP bloğunun halkın üzerinde, kollar ve kadınlar üstünde uyguladığı aynı politikanın ürünüdür. Bu politikaya Eğitim Sen namına başladığı günden beri alın çıktık. Bugün üstelik alın çıkıyoruz. Çocukların çıkaramadıkları patirtili olmaya bugün birlikte bitmeme edeceğiz, mazi dahi devam ettik, ferda de devam edeceğiz. Politikaların gereği kendisine eğitimde de bu politikaların devamını görmekteyiz. Gericileşme, dincileşme, laik eğitimin umum tersindeki politikalar vakıflarla protokoller imzalanmasıyla alay malay eğitimde birlikte tığ bunun devamını görmekteyiz. Bu bağlamda Eğitim Bilimi Sen kafası küflü, şeriatçı bu politikaların tamamına cebin çıkıyor. Alelhusus terbiye sisteminde da AKP bloğu muhtelif evkaf eliyle bala istismarına ayrımsız şekilde bitmeme etmeye çalışmakta. MEB’in, Diyanet’in eş hazırladığı protokollerle çocukların dinci ticani eğitime bırakılmayacağını tıpkı nöbet elan altını çizerek aksan fora etmek istiyoruz.”

Share: